Μόνος στην τρίτη θέση ο Ολυμπιακός - Όλα τα highlights κι η βαθμολογία (videos)

Ευρωλιγκα Euroleague

Euroleague: Δείτε τα highlights των αγώνων της 13ης αγωνιστικής και τη βαθμολογία της διοργάνωσης.

Ο Μάριο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης κι ο Ολυμπιακός νίκησε 87-84 (77-77κ.α.) την Ούνικς στο Καζάν. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους κι έκαναν ένα ακόμη βήμα προς την επιστροφή στα playoffs της διοργάνωσης.

Ο Σερτάτς Σανλί επέστρεψε στην Πόλη, βραβεύτηκε από την Αναντολού Εφές και στο φινάλε τη «σκότωσε», δίνοντας, στην παράταση, τη νίκη (95-93, 80-80κ.α.) στην Μπαρτσελόνα. Ο Τούρκος ψηλός σκόραρε 24 πόντους (5/6διπ., 4/5τρ., 2/4βολ.) κι οδήγησε τους «μπλαουγκράνα» σε ένα μεγάλο «διπλό» στο remake του περσινού τελικού, το οποίο είχε τα πάντα! Ο Σέιν Λάρκιν με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 80-80 κι έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου ο Εργκίν Αταμάν «τρελάθηκε» με τους διαιτητές κι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Η Άλμπα εκμεταλλεύτηκε το… κακό φεγγάρι, στο οποίο βρίσκεται η Αρμάνι Μιλάνο και πέτυχε μια σπουδαία νίκη. Η γερμανική ομάδα, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρικσον (21π. με 5/8τρ.), επικράτησε 81-76 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους!

Σπουδαίο «διπλό» για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος επικράτησε 69-58 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία (19/53 σουτ) των παικτών του Πασκουάλ κι έφτασαν με σχετική ευκολία στο «διπλό».

Οι αγώνες της Πέμπτης

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός στη Μόσχα και γνώρισε «βαριά» ήττα (97-77) από την ΤΣΣΚΑ.

Την όγδοη ήττα του σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς γνώρισε το «τριφύλλι», το οποίο δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια σε κανένα σημείο του αγώνα την «ομάδα του στρατού».

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 72-70, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειχνε ικανή να φύγει με το «διπλό» από τη Μαδρίτη, αλλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο επέστρεψαν από το 56-63 του 33ου λεπτού! Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής αποδείχθηκε ο Γιαμπουσέλε, ο οποίος με λέι απ 3.2’’ πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στη «βασίλισσα».

Στην Πόλη, Φενέρμπαχτσε και Μονακό έδωσαν μια μεγάλη μάχη, με τους γηπεδούχους να πατούν γκάζι στην τελευταία περίοδο και τελικά να παίρνουν τη νίκη με 96-86. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε επιμέρους 33-23 στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό. Την τρίτη της νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, η οποία έκαμψε (72-68) την αντίσταση της Μπασκόνια.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν ήταν αποτελεσματική από την περιφέρεια (5/22 τρίποντα) και δεν είχε δημιουργία (βλ. 9 ασίστ), ωστόσο έκανε όσα έπρεπε για να λυγίσει (73-65) την αντίσταση της Βιλερμπάν. Πρωταγωνιστές ήταν οι Λούτσιτς και Ρούμπιτ, οι οποίοι είχαν μαζί 37 πόντους και 20 ριμπάουντ. Τραγικό ποσοστό στα τρίποντα (16.7%, 4/24) είχε κι η γαλλική ομάδα, για την οποία ο Κώστας Αντετοκούνμπο μέτρησε 3 πόντους (1/1διπ., 1/2βολ.) και 2 ριμπάουντ σε 8’31’’.