Eurocup: Προδόθηκε από την άμυνα ο Προμηθέας, «βαριά» ήττα στη Σλοβενία - Δείτε τα highlights

Προμηθέας Eurocup
euroleaguebasketball.net

Eurocup: Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα (98-84) στην έδρα της Τσεντεβίτα Ολίμπια, σε εξ αναβολής αγώνα στη διοργάνωση.

Η ομάδα της Πάτρας προδόθηκε από την άμυνα της, η οποία έφερε την κατάρρευση στην τρίτη περίοδο.

Το συγκεκριμένο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δέχθηκαν επιμέρους 36-15 από τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 84-58!

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια είχε συνέπεια έξω από τα 6μ75, μετρώντας 10/23 τρίποντα κι από τη στιγμή που η ελληνική ομάδα έμεινε από δυνάμεις, μετέτρεψε σε «περίπατο» την αναμέτρηση.

Κορυφαίος ήταν ο Τζέικομπ Πούλεν (22π.), ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν δύο πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Ζακ Όγκαστ (19π., 6ριμπ.) κι ο Γιόγκι Φέρελ (16π.). Για τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Γκραντ που είχαν από 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα - Ράτσις - Σίλβα.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Γκόλεματς): Πούλεν 2 (3), Φέρελ 16 (2), Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19, Μπλάζιτς 14 (2), Χόντζιτς 3 (1), Σκούκα, Όμιτς 4, Ντράγκιτς 10 (2), Ραντοβάνοβιτς 4, Χάμποτ 2.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10, Γκραντ 18, Γκάντι 14 (2), Αγραβάνης 18 (1), Ρογκαβόπουλος 8 (1), Σίμπσον 5 (1), Άντριτς 6 (2), Βασιλείου 5 (1).