NBA: Τρομεροί Σέλτικς επέστρεψαν από το -15 και έκαναν 1-0 στους τελικούς στην έδρα των Γουόριορς

Jed Jacobsohn/Pool Photo via AP

NBA: Η ομάδα της Βοστώνης ήταν φανταστική στο «Chase Center» και αφού επέστρεψε από το -15, στην τέταρτη περίοδο με σερί 17-0 ισοπέδωσαν με 120-108 τους Γουόριορς στον πρώτο αγώνα των τελικών.

Μπορεί ο Κάρι να πέτυχε 34 πόντους, κάνοντας ρεκόρ στην πρώτη περίοδο με 6/8 τρίποντα, μπορεί οι Γουόριορς να προηγήθηκαν με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, μπορεί ο Τέιτουμ να ήταν εντελώς άστοχος έχοντας 3/17 σουτ, παρ’ όλα αυτά οι Σέλτικς όχι μόνο κέρδισαν, αλλά ισοπέδωσαν την ομάδα Γκόλντεν Στέιτ (120-108) κάνοντας το μπρέικ στον πρώτο αγώνα των NBA Finals.

Οι Σελτικς επέστρεψαν από το -15 στην τρίτη περίοδο, ενώ στην τέταρτη έκαναν απίστευτο σερί 17-0 και έτσι στο τέλος πήραν το προβάδισμα με το… καλημέρα στη σειρά των τελικών. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Αλ Χόρφορντ με 26 πόντους (6/8 τρίποντα), Μπράουν (24 π.), Γουάιτ (21 π.), Σμαρτ (18 π.), σε μια βραδιά που ο αστέρας τους Τέιτουμ, έβαλε μόλις 12 πόντους με 3/17 σουτ, αλλά έχοντας 13 ασίστ.

Από την άλλη, για τους γηπεδούχος ο Στεφ Κάρι έπαιζε μόνος του. Στην πρώτη περίοδο έβαλε 21 πόντους, με 6/8 τρίποντα κάνοντας ρεκόρ τριπόντων σε μία περίοδο στην ιστορία των τελικών. Στο τέλος το κοντέρ έγραψε 34 πόντους πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ, όμως ήταν απελπιστικά μόνος.

Το Game 2 των NBA Finals είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Δευτέρας (6/6, 03:00 ώρα - Cosmote Sport 4).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 54-56, 92-80, 120-108

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 4 (2/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 20 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούνι 4 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 34 (12/25 σουτ, 7/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπσον 15 (6/14 σουτ, 3/7 τρίποντα), Μπιέλιτσα 3 (1), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα 7 (1), Πόρτερ 12 (4), Τοσκάνο-Άντερσον, Λι, Πουλ 9 (1/5 τρίποντα), Μούντι

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 12 (3/17 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Χόρφορντ 26 (6/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (6 ριμπάουντ), Σμαρτ 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 24 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς, Κορνέτ, Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Τάις 3 (1), Γουάιτ 21 (5/8 τρίποντα), Πρίτσαρντ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στάουσκας