Άλμπα – Παναθηναϊκός 94-65: «Εφιάλτης» στο Βερολίνο

Άλμπα Βερολίνου - Παναθηναϊκός

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός και γνώρισε τη «συντριβή» (94-65) από την Άλμπα στο Βερολίνο, για την 3η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους και ξεκίνησαν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση κι επί της ουσίας δεν μπήκε σε κανένα σημείο του αγώνα στη διεκδίκηση της νίκης. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν κάκιστοι τόσο στην αμυντική λειτουργία, όσο και στην επίθεση, όπου είχαν απογοητευτικά ποσοστά σε δίποντα (30.8%, 12/39) και βολές (58.3%, 14/24).

Η Άλμπα έκανε σερί 17-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 60-33, την ώρα που το «τριφύλλι» χρειάστηκε 5’42’’ για να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο +31 (85-54 στο 36’) κι έφτασαν άνετα στο 3-0.

Αυτή ήταν η τέταρτη πιο «βαριά» ήττα της ιστορία του στη διοργάνωση, ισοφαρίζοντας το -29 (83-112) από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, τη σεζόν 2020/21.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς - Χόρντοβ - Τρεπενιέρ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 6 (1), Μακόφσκι 2, Ντίλοου 5 (1), Βέτσελ 11 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Ολίντι 7 (1), Κουμάντζι 10 (6ριμπ.), Σίκμα 16 (2τρ., 15ριμπ., 6ασ.), Λάμερς 7 (1), Μπλατ 15 (4τρ., 7ασ.), Ζούσμαν 10 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 11 (1), Παπαγιάννης (8ριμπ.), Μποχωρίδης 5 (1), Ουίλιαμς 6 (1), Άντριους 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 5 (6ριμπ.), Γκριγκόνις 14 (3), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 8.