ΜΠΑΣΚΕΤ

Euroleague, Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 86-90: Αδερφική «μαχαιριά»

Euroleague Ευρωλιγκα
Intime News

Euroleague: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκα Βιλντόσα, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 90-86 τον Ολυμπιακό κι έφυγε με ένα μεγάλο «διπλό» από το ΣΕΦ, για τη 15η αγωνιστική.

Μετά το κάζο με τη Βιλερμπάν, οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Ήταν άλλη μια γκέλα που «πονάει» την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην προσπάθεια της να βρεθεί στην πρώτη τετράδα. Οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού έδωσαν δικαιώματα και τελικά το πλήρωσαν, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας σούταρε με 74% στο δίποντο. Συγκεκριμένα, είχε 20/27, ενώ πρόσθεσε και 11/24 τρίποντα!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Βελιγραδίου ήταν ο Βιλντόσα, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 27 λεπτά. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήρε πράγματα κι από άλλους παίκτες (βλ. Ντόμπριτς, Μίτροβιτς, Πετρούσεφ), με τον Νέντοβιτς να κρατάει τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Σλούκας πήρε ίσως το πιο κρίσιμο σουτ του ματς για τον Ολυμπιακό, αλλά αστόχησε σε σουτ έξω από τα 6μ75, με το σκορ 84-86.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρόσι, Κοβάλσκι
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (6ασ.), Κάναν 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 5, Σλούκας 14 (3τρ., 9ασ.), Βεζένκοβ 13 (1τρ., 6ριμπ.), Παπανικολάου 9 (3), Μπόλομποϊ 9 (1τρ., 5ριμπ.), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (6ριμπ.), ΜακΚίσικ 7.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (2τρ., 8ασ.), Λαζάρεβιτς 8, Μίτροβιτς 13 (7ριμπ.), Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2), Νέντοβιτς 12 (2τρ., 5ασ.), Μάρκοβιτς, Πετρούσεφ 14 (2), Μπέντιλ 3 (1).