Euroleague: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός με υπογραφή Ουίλιαμς!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεπερνώντας τον κακό του εαυτό, αλλά και νέο διαιτητικό «έγκλημα» και επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 σερί ήττες, χάρη στο νικητήριο τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς.

Ο Παναθηναϊκός πήγε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι (+9 τρία λεπτά πριν το τέλος) με νέες τάσεις αυτοκτονίας, όπως και στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε, οι διαιτητές έβαλαν το χεράκι τους (δεν μέτρησαν καλάθι του Παπαγιάννη για ξεκάθαρο αντικανονικό κόψιμο του Νίμπο με το σκορ στο 83-82), αλλά ο Ντέρικ Ουίλιαμς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ήταν εκεί.

Με τρίποντο-μαχαιριά έβαλε τέλος στο σερί των 6 ηττών και ανέβασε τους πράσινους στο 7-12.

Για να φτάσουμε εκεί, ο Ντουέιν Μπέικον (19 πόντους, οι 10 στο τελευταίο 5λεπτο) είχε οδηγήσει την τελική επίθεση του Παναθηναϊκού για τη νίκη, o Πάρις Λι έκανε τα πάντα (πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και εξαιρετικές άμυνες), ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις (16 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Για τη Μακάμπι, ο Μπόμπι Κόλσον έκανε ματς καριέρας με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ.