Euroleague, Μονακό - Παναθηναϊκός 84-70: Έμεινε από δυνάμεις και λύσεις

Euroleague Ευρωλιγκα
EUROKINISSI

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο Μονακό, η οποία, όμως, είχε περισσότερες λύσεις και πατώντας το γκάζι στο τέλος έφτασε εύκολα στη νίκη (84-70), στην αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 28ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισοπαλία (βλ. 51-51). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 20-13 κι έφτασαν στην επικράτηση.

Το «τριφύλλι» έδειξε σημάδια αντίδρασης, αλλά το περιορισμένο rotation, λόγω των απουσιών, το οδήγησε σε ακόμη μια ήττα. Ο Χρήστος Σερέλης δεν είχε τους Ουόλτερς, Αγραβάνη και Γκουντάιτις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του να βγάλουν σημάδια κούρασης.

Επίσης, με δεδομένες τις απουσίες στη front line, ο Έλληνας τεχνικός δεν πήρε αυτά που θα ήθελε κι από τον Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος δεν ήταν στα… καλύτερα του. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν μαζί με τον Γιώργο Παπαγιάννη, οι δύο υγιείς ψηλοί των «πράσινων», κάτι που έπαιξε τον ρόλο του στα 14 επιθετικά ριμπάουντ που είχε η Μονακό.

Οι γηπεδούχοι δεν εντυπωσίασαν με την εικόνα της, αλλά εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού στο φινάλε. Οι περισσότερες λύσεις και το επιθετικό ταλέντο έκαναν εν τέλει τη διαφορά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ - Ρότσα - Σούκις.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.
ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Οκόμπο 12 (2), Μονέκε 3 (6ριμπ.), Λόιντ 18 (4), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 18 (4τρ., 8ριμπ.), Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5 (5ριμπ.), Τζέιμς 11 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 9 (1τρ., 5λ.), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8 (1τρ.), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Τόμας 9 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 10 (2), Πονίτκα 11 (1τρ., 6ριμπ.), Γκριγκόνις 6 (2), Μαντζούκας.