Basket League: Θρίαμβος της ΑΕΚ στα Λιόσια επί του Παναθηναϊκού

Σε ματς για γερά νεύρα η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του ανεπίδεκτου μαθήσεως Παναθηναϊκού (77-73).

Σπουδαία νίκη πανηγυρίζει η ΑΕΚ που επικράτησε του νωθρού Παναθηναϊκού με 77-73. Οι «πράσινοι» έδειχναν να μην έχουν λύσεις και «καθαρό μυαλό» στα κρίσιμα σημεία, τη στιγμή που η Ένωση είχε αποφασιστικότητα, για να φτάσει σε ένα σπουδαίο γι’ αυτή αποτέλεσμα στο κλειστών των Λιοσίων.

Το «τριφύλλι» άρχισε το ματς έχοντας προβάδισμα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Προσπαθούσε να αυξήσει τη διαφορά, χωρίς όμως να τα καταφέρνει καθώς η ΑΕΚ επέστρεφε. Τελικά η πρώτη περίοδος «έκλεισε» με 15-19.

Ένα μικρό σερί πήρε την διαφορά στους 9 (15-24), αλλά η ΑΕΚ με τρίποντα μείωσε αμέσως τη διαφορά και μάλιστα μέρασε μπροστά μέσα σε 2 λεπτά, κάνοντας το 25-24. Το ματς είχε γίνει για τα καλά ντέρμπι και το προβάδισμα άλλαζε χέρια, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 27-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αιφνιδίασε και αύξησε τη διαφορά. Έφτασε μάλιστα στο 58-50 του 28’, αλλά ο Μπέικον με συνεχόμενα εύστοχα σουτ οδήγησε στο 60-56 του 30’.

Ο Αμερινακός έμοιαζε ασταμάτητος κι έκανε την ανατροπή για το 60-65. Ο Λεμάρ πήρε τη… σκυτάλη κι έδωσε προβάδισμα εκ νέου στην ΑΕΚ. Το ματς πλέον πήγαινε πόντο-πόντο. Στα 53’’ για το τέλος ο Γκριγκόνις ισοφάρισε σε 73-73. Ο Φλιώνης ευστόχησε μισό λεπτό πριν το τέλος, για να αστοχήσει σε βολές ο Γκριγκόνις. Ο Μπέικον είχε την ευκαιρία στα 4 δεύτερα να πετύχει τρίποντο νίκης. Αστόχησε, ο Μάιλς ευστόχησε σε βολές διαμορφώνοντας το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σταματόπουλος, Τηγάνης

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φλιώνης 2, Γιάνκοβιτς 14 (2), Μάιλς 14 (1τρ., 6ρ.), Παπαδάκης 3 (1), Μίτσελ 17 (1τρ., 6ρ.), Λεμάρ 14 (2), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 7 (1), Οριόλα 2, Γόντικας, Μάντσεν 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Λι 8 (2), Παπαγιάννης 11 (1), Ουίλιαμς 4, Μπέικον 22 (6τρ., 9ρ.), Γκριγκόνις 17 (3), Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 6