Basket League, Κολοσσός - Παναθηναϊκός 59-96: Επιβεβαίωσε την άνοδό του (vids)

Basket League, Κολοσσός - Παναθηναϊκός: Εύκολο πέρασμα από το «σμαραγδένιο νησί» για τους «πράσινους», οι οποίοι επιβλήθηκαν 59-96 του Κολοσσού σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Το «συγκρότημα» του Χρήστου Σερέλη μπήκε από την αρχή αποφασισμένο στο παρκέ και με τρομερή προσήλωση στην άμυνα, «έκλεισε» την… υποχρέωση κόντρα στον Κολοσσό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του σε 16-5, της στιγμή που οι «νησιώτες» υπέστησαν την 11η ήττα τους και μόλις τη δεύτερη στην έδρα τους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος αμυντικά στο παρκέ, περιόρισε στους 10 πόντους του γηπεδούχους στην πρώτη περίοδο και με διάθεση στην επίθεση, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (23-10), απέναντι στους «θαλασσί» που είχαν βρει στόχο σε μόλις 5/18 σουτ εντός πεδιάς.

Η διάρκεια στο αμυντικό κομμάτι και η σωστή διαχείριση στην επίθεση από τον Χρήστο Σερέλη, που άνοιξε το ροτέισον, όχι μόνο δεν έφερε άγχος στον Παναθηναϊκό, αλλά το «τριφύλλι» κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +23 (52-29 στο 20΄), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά «διπλού» και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Πέντε «πράσινοι» τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 16 πόντους. Από τον Κολοσσό που είχε χάσει και τη μάχη των ριμπάουντ (29 έναντι 49) διασώθηκε ο Μάικλ Ντίξον με 12 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Ξενικάκης, Μηλαπίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-23, 29-52, 40-52, 59-96

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Ντίξον 12 (2), Χατζηδάκης 5, Κατσίβελης 1, Γιαννόπουλος 4, Σμιθ 4, Μορέιρα 8, Κόφι 7 (1), Ιορδάνου, Τιγκ 8 (2), Χατζηνικόλας 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 11 (3), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 8, Μπέικον 10 (1), Π. Καλαϊτζάκης 15 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Αγραβάνης 16 (1), Σαμοντούροβ 2, Γκριγκόνις 11 (3), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 5.