Euroleague, Παναθηναϊκός-Άλμπα 84-88: Κακοί και άνευροι οι «πράσινοι»

Euroleague: Με ήττα τελειώνει την εντός έδρας σεζόν του ο Παναθηναϊκός, που έχασε απ’ την Άλμπα με 84-88.

Αρνητικό πρόσημο (8-9) στο ΟΑΚΑ για τη φετινή Euroleague στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, παρουσιάστηκαν άνευροι και παρά την ανατροπή που έκαναν στο ματς δείχνοντας να το έχουν στα μέτρα τους, στα τελευταία λεπτά τα έκαναν… σαλάτα και ηττήθηκαν με 84-88. Υποχωρώντας στο 11-22 τη στιγμή που οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 10-23.

Ο Μπέικον με 16 έχασε το τρίποντο-νίκης, αλλά ήταν εκείνος που οδήγησε στην επιστροφή στο ματς. Ακολούθησαν Γκριγκόνις με 15, Παπαγιάννης με 13 και Λι με 12. Για τους νικητές, ο Σμιθ είχε 14, ο Λο 13 και ο Τίμαν 11.

Το ματς άρχισε «παγωμένα» για τους «πράσινους» και με τους Γερμανούς να έχουν… το πόδι στο γκάζι. Μετά από 3,5 λεπτά ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων (2-12) και αμέσως έβαλαν τον Παναθηναϊκό στον άχαρο ρόλο να κυνηγά. Οι «πράσινοι» έκαναν ένα σερί 9-2 μειώνοντας σε 11-14, αλλά η ομάδα απ’ το Βερολίνο κράτησε τη συνοχή της και πήγε στο δεκάλεπτο με 17-25.

Στο 12’ η Άλμπα βρέθηκε στο +14 (20-34) με τον Παναθηναϊκό σιγά-σιγά να «μαζεύει» την απόσταση φτάνοντας στους 5 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Μπέικον αρχικά και ο Λι στη συνέχεια, μείωσαν στους 3 (42-45) όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με τέσσερις πόντους και πήγαν στο +7 στην ανάπαυλα (42-49).

Με νέο μίνι σερί 0-4 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, η Άλμπα πήγε στο +11 (42-53). Κάπου εκεί ο Μπέικον ανέλαβε ρόλο, με τρία συνεχόμενα δίποντα μετά από καλάθι του Λι, ήρθε το 50-53 στο 24’. Ο Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 54-54 για πρώτη φορά μετά απ’ τα πρώτα λεπτά του ματς ο Παναθηναϊκός δεν ήταν πίσω στο σκορ. Τρίποντο του Λι στο 27’ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους «πράσινους» (57-56) μετά το αρχικό 2-0. Ο Μπέικον που είχε κέφια έφτασε τη διαφορά στο 68-63, αλλά ο Σμιθ με τρίποντο «έκλεισε» το δεκάλεπτο με 68-66.

Η τέταρτη περίοδος έδειξε πως το ματς θα είναι ντέρμπι. Η Άλμπα πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο 33’ (71-75), αλλά επτά συνεχόμενοι πόντοι του Παπαγιάννη κι άλλοι δύο του Γκριγκόνις έκαναν το 80-75 στο 35’. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού που την επανέλαβαν στο 83-78. Τέσσερις πόντοι του Σίκμα και άλλοι τόσοι του Λο, βρήκαν «απάντηση» μόνο από μια βολή του Αγραβάνη κι έτσι οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή στο τέλος. Στο 84-86 ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο και δύο βολές της Άλμπα «έκλεισαν» το ματς με σκορ 84-88 και ήττα για το «τριφύλλι».

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1, Τόμας 3 (1), Μπέικον 16 (1), Γκριγκόνις 15 (1), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 13 (1), Σμιθ 14 (4), Ντίλοου 3 (1), Βέτσελ 7, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντι 7 (1), Κουμάτζι 7, Τίμαν 11, Σίκμα 6, Λάμερς 8, Ζούσμαν 10 (2).