Euroleague, Άλμπα - Παναθηναϊκός 85-99: Άλωσε το Βερολίνο για την πρώτη εκτός έδρας νίκη

Eurokinissi

Euroleague: Την πρώτη του εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 99-85 της Άλμπα στο Βερολίνο με τρομερό επιθετικό πλουραλισμό.

Με εμφατικό τρόπο «γράφτηκε» η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού στην Euroleague. Το «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν, παίρνοντας ώθηση από την απολαυστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν 2.000 οπαδοί στο Βερολίνο, παρουσίασε εξαιρετικό θέαμα στο παρκέ και με «μπροστάρη» τον Ντίνο Μήτογλου, έφτασε στο 3-4 στη φετινή διοργάνωση, εν αντιθέσει με τους Γερμανούς που έπεσαν στο 1-6.

Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε από την αρχή με σωστή κυκλοφορία στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθούν οι κατάλληλες αποστάσεις και να μπουν μεγάλα σουτ, με το ποσοστό πίσω από το τρίποντο να φτάνει στο 44,8%. Πάντως, οι «πράσινοι» είχαν και κάποια… κενά διαστήματα, τα οποία δεν τους επέστρεψαν να «σφραγίσουν» πιο εύκολα τη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ντίνος Μήτρογλου, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους, με 11/15 σουτ και κατέβασε 10 ριμπάουντ, κάνοντας double double σε 35 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, ενώ τον… ακολούθησε ο Μάριους Γκριγκόνις που πρόσθεσε 16 πόντους.

Σημαντικές λύσεις πρόσφερε και ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι, με 11 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας έδειξε τα ηγετικά του χαρακτηριστικά με 14 πόντους και 6 ασίστ σε 30 λεπτά παρουσίας. Ακόμα, το ντεμπούτο του με τα «πράσινα» έκανε ο Κέντρικ Ναν, έχοντας 6 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, καθώς από την αρχή είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +6 (12-6) στο 4’ ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του «τριφυλλιού» έκανε ο Κέντρικ Ναν. Πάντως, οι Γερμανοί κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και η περίοδος έκλεισε με βραχεία κεφαλή των φιλοξενούμενων, 27-26.

Στο δεύτερο «κομμάτι» του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ, έχοντας εξαιρετικό επιθετικό πλουραλισμό με ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Αλεκσάνταρ Μπαλτσερόφσκι μέσα στην ρακέτα.

Η διαφορά των «πράσινων» έφτασε και μέχρι τους 17 πόντους (72-55) στο 26’ έπειτα από πέντε συνεχόμενους πόντους του Κώστα Σλούκα, αλλά η Άλμπα έκανε την αντεπίθεσή της, πλησιάζοντας στους 9 (72-63) στο 28’, αλλά ο Ντίνος Μήτογλου έδωσε σημαντικές λύσεις σ’ ένα κρίσιμο σημείο, με τη διαφορά να «κλείνει» στο +12 (82-70) στην τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο, οι Γερμανοί πίεσαν σε μεγάλο βαθμό για να φτάσουν στην ανατροπή και κατάφεραν να πλησιάσουν στους 6 (84-78) στο 33’ αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Μάριους Γκριγκόνις άνοιξε και πάλι τη διαφορά στους 9 (91-80) στο 35’ και ουσιαστικά έβαλε… φρένο στις ορέξεις των γηπεδούχων και ακολούθησε η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99.

Άλμπα Βερολίνου (Ίσραελ Γκονθάλεθ): Μπράουν 17 (3), Πρόσιντα 13 (3), Γουέτζελ 8, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Τόμας 6 (2), Ολίντι 8 (1), Σάμαρ, Κουμάτζι, Τίμαν 16, Μπιν 3 (1).

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 13 (4), Μπαλτσερόφσκι 11, Σλούκας 13 (2), Γκραντ 7 (1), Ναν 6, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 16 (4), Μήτογλου 24 (2), Μαντζούκας.