ΜΠΑΣΚΕΤ

EuroLeague, Βίρτους - Ολυμπιακός 69-67: Ο Χάκετ «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του - Η βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα για 37 λεπτά στην Μπολόνια, αλλά στο τέλος τα έκανε όλα λάθος και η Βίρτους με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Χάκετ επικράτησε με 69-67 για την 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να προβληματίζει και μετά την ήττα-σοκ από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ, κατάφερε να χάσει ένα... δικό του ματς στην Μπολόνια.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα για 37 λεπτά, αλλά με κατάρρευση στο τέλος και πολλά λάθη, ηττήθηκαν 69-67 από τη Βίρτους, για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει στο σχήμα που επέλεξε στην 4η περίοδο ο Λούκα Μπάνκι, είδε το ρεκόρ της να έχει πλέον αρνητικό πρόσημο (7-8).

Στον αντίποδα, οι Ιταλοί «αναρριχήθηκαν» στη δεύτερη θέση (ρεκόρ 11-4), μετά την ήττα σοκ της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο, απέναντι στην Άλμπα.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ένας πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος γιόρτασε τα 36α γενέθλιά του πετυχαίνοντας το νικητήριο καλάθι, ενώ πήρε και επιθετικό φάουλ από τον αρνητικό Τόμας Ουόκαπ, ενώ ο Λαρεντζάκης (13 πόντοι) έχασε το τελευταίο σουτ για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάκοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάνααν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοφ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ