NBA: «30άρες» από Γιόκιτς και Κάρι – Τα αποτελέσματα κι οι βαθμολογίες

NBA
AP Photo/Frank Franklin II

NBA: Ο Νίκολα Γιόκιτς κι ο Στεφ Κάρι ήταν από τους πρωταγωνιστές της βραδιάς, οδηγώντας Νάγκετς και Ουόριορς, αντίστοιχα, στη νίκη.

Το Ντένβερ νίκησε 122-117 στο Μπρούκλιν, με τον Σέρβο «σταρ» να έχει μαζί με τον Τζαμάλ Μάρεϊ 63 πόντους.

Ο Γιόκιτς τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους κι 11 ριμπάουντ, ενώ ο συμπαίκτης του ήταν ο πρώτος σκόρερ με 32 πόντους. Οι Πρωταθλητές ανάγκασαν τους Νετς στην πέμπτη σερί ήττα τους.

Εύκολη νίκη για τους Ουόριορς, οι οποίοι επιβλήθηκαν 129-118 των Ουίζαρντς, φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες. Ο Στεφ Κάρι ήταν ο κορυφαίος, έχοντας 30 πόντους.

Ο Τζοέλ Εμπίντ έχασε το τριπλ νταμπλ για μία ασίστ (31π., 10ριμπ., 9ασ.), αλλά οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη (121-111) επί των Ράπτορς.

Οι Μάβερικς έπαιξαν δίχως τους Ντόντσιτς και Ίρβινγκ, με αποτέλεσμα να παραδοθούν στους Ρόκετς, οι οποίοι επικράτησαν 122-96. Κορυφαίος ήταν ο Αλπερέν Σενγκούν (22π., 15ριμπ.).

Οι Χιτ, μολονότι έπαιξαν χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ, νίκησαν 122-113 τους Χοκς, με τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να σκοράρει τους 21 από τους 27 πόντους του στην τέταρτη περίοδο.

Οι Κινγκς επικράτησαν 120-105 των Σανς, με τον Σάσα Βεζένκοφ να πατάει παρκέ για μόλις 6 λεπτά.

Τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα του Σαββάτου (23/12)

• Ράπτορς – Σίξερς 121-111
  • Νετς – Νάγκετς 117-122
  • Χιτ – Χοκς 122-113
  • Ρόκετς – Μάβερικς 122-96
  • Κινγκς – Σανς 120-105
  • Ουόριορς – Ουίζαρντς 129-118