Euroleague, Βαλένθια-Παναθηναϊκός AKTOR 81-82: Παλικάρι κόντρα σε όλα και σε όλους!

Euroleague: Τεράστιας σημασία νίκη του Παναθηναϊκού AKTOR που «έσπασε» την κατάρα επί Ισπανικού εδάφους κι επικράτησε 82-81 της Βαλένθια χωρίς τον Σλούκα!

Δεν χαμπαριάζει ο Παναθηναϊκός AKTOR! Οι «πράσινοι» για την 19η αγωνιστική της Euroleague, με την ψυχολογία όχι σε καλό επίπεδο μετά την «αυτοκτονία» στην Μπασκόνια και χωρίς τον Κώστα Σλούκα, πήραν τεράστια νίκη στην έδρα της Βαλένθια με 82-81! Αποτέλεσμα που τους στέλνει στο 11-8 και σε τροχιά 4άδας ξανά.

Το «τριφύλλι» είχε να αντιμετωπίσει τα λάθη του, την αστοχία του σε κρίσιμα σημεία του ματς όπως οι αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά και μια σημαντική διαιτητική απόφαση για φάουλ πάνω στον Γκραντ που ήταν επιθετικό. Όμως έδειξε χαρακτήρα και ψυχή, φεύγοντας με νίκη μετά από μεγάλο ντέρμπι και το καλύτερο παιχνίδι του Λούκα Βιλντόζα με την φανέλα του Παναθηναϊκού!

Ο Κέντρικ Ναν βρέθηκε σε κακή βραδιά όντας αρκετά άστοχος (3/12), αλλά ο Βιλντόζα και η σπουδαία άμυνα στην τέταρτη περίοδο έκαναν τη διαφορά. Ο Αργεντινός πέτυχε 19 πόντους με 5/7 τρίποντα. «Εγκέφαλος» ο Γκραντ για ακόμη ένα ματς με 13 πόντους 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Ο Λεσόρ με 12 πόντους πέτυχε τη βολή νίκης, ο Γκριγκόνις είχε 11 πόντους όσους και ο Μήτογλου. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν Αντετοκούνμπο και Ερνανγκόμεθ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά «κλειστό». Ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρασε μπροστά στην αρχή με 6 πόντους (3-9) με τη Βαλένθια να παίρνει προβάδισμα με σερί 7-0 και το ματς από εκεί και πέρα να κυλά με μικρές διαφορές των Ισπανών. Η μεγαλύτερη ήταν οι 7 πόντου (36-29) η οποία ακολουθήθηκε από σερί 0-8 και «πράσινο» προσπέρασμα. Έτσι έφτασε το ματς στο ημίχρονο στην ισοπαλία 47-47.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR άρχισε ιδανικά το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 0-7 και 47-54. Η διαφορά πήγε στους 9 (50-59) όμως σε εκείνο το σημείο τα λάθη έφεραν σερί 10-0 για τους γηπεδούχους που πέρασαν μπροστά 60-59. Με το σκορ στο 30’ να είναι 69-66.

Οι «νυχτερίδες» έφτασαν στο +7 (73-66) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός AKTOR πέτυχε το πρώτο του καλάθι στην τελευταία περίοδο μόλις μετά από 4 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα (τρίποντο Βιλντόζα για το 73-69). Το «τριφύλλι» με τον Λεσόρ ισοφάρισε 2:05 πριν το τέλος σε 77-77. Με καλάθι και φάουλ των γηπεδούχων έγινε το 80-77. Δύο βολές του Γκραντ έφεραν το 80-79, με τον Τζόουνς με μία εύστοχη να κάνει το 81-79. Ο Βιλντόζα ισοφάρισε σε 81-81, οι Ισπανοί αστόχησαν και με 1 στις 2 βολές ο Ματίας Λεσόρ έδωσε τη σπουδαία νίκη στον Παναθηναϊκό AKTOR!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Άλεξ Μούμπρου): Χάρπερ 12 (3), Πουέρτο, Ρίβερς 7, Πραντίγια 2, Άντερσον 4, Αροστέγι 5, Τζόουνς 10, Ίνγκλις 7, Γιόβιτς 5 (1), Ρόμπερτσον 6 (2), Ντέιβις 10, Οτζελέγιε 13 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 19 (5), Μπαλτσερόφσκι, Γκραντ 13 (1), Ναν 7 (1), Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 11 (2), Ερνανγκόμεθ 4, Μήτογλου 11 (2), Μαντζούκας.