Basket League, Προμηθέας - Περιστέρι 75-81: Άλωσαν την Πάτρα οι Περιστεριώτες - Η βαθμολογία

Eurokinissi

Basket League: Το Περιστέρι ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 3ης θέσης κόντρα στον Προμηθέα, επικρατώντας 81-75 στην Πάτρα, έπειτα από παράταση.

Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα στο παρκέ και να προσφέρουν πολλές συγκινήσεις. Πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Βασίλη Σπανούλη ήταν ο Ουίλιαμς που σημείωσε 17 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά, ο Χάντερ Χέιλ τελείωσε με 23 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Νευρικές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στην εκκίνηση του αγώνα, με τον ρυθμό να είναι αργός και οι δύο «μονομάχοι» να κάνουν… διαγωνισμό στα λάθη. Χαρακτηριστικό της κακής ποιότητας ήταν πως η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 11-10 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά και με σερί 7-0 πήρε προβάδισμα 8 πόντων (18-10) στο 12’ πριν ο Κόφι προσφέρει λύσεις για τους γηπεδούχους μέσα στη ρακέτα. Ωστόσο, η ομάδα των δυτικών προαστείων συνέχισε να έχει μια σημαντική διαφορά, η οποία έπεσε στους 4 (29-25) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει στην έναρξη της τρίτης περιόδου, μείωσε στο καλάθι έπειτα από την… ενεργοποίηση του Χέιλ, ωστόσο, οι Αθηναίοι κατάφεραν να φτάσουν στο +10 (38-28) στο 24’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν και πάλι… σφυγμό και μείωσαν στο καλάθι στο τέλος της περιόδου (48-46).

Οι Αχαιοί πήραν προβάδισμα (54-51) στο 33’ έπειτα από αρκετή ώρα, τη στιγμή που ο Ουίλιαμς απάντησε με καλάθι και φάουλ (54-54), με τον αγώνα να παίρνει μία… άγρια ομορφιά. Στα 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Χέιλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (70-68) όμως ο Ουίλιαμς απάντησε και πάλι γράφοντας το 70-70 με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων, με τον Ράγκλαντ να «κλειδώνει» τη νίκη για το Περιστέρι με εύστοχο τρίποντο (79-75) 40 δευτερόλεπτο πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 25-29, 46-48, 70-70, 75-81.

Προμηθέας Πάτρας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κάουαν 14 (3), Τζόουνς, Κόνιαρης 9 (3), Κόφι 15 (1), Καραγιαννίδης, Ρέινολντς 12 (2), Μπαζίνας, Πάπας, Στίβενς 2, Χέιλ 23 (3).

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (3), Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Λοβ 6, Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 11 (2), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 11, Ουίλιαμς 17 (2), Χουγκάζ, Ζούγρης.