Euroleague, Παναθηναϊκός AKTOR - Φενέρμπαχτσε 74-63: Ο νόμος του ΟΑΚΑ «μίλησε» ξανά!

Euroleague Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε

EuroLeague: Ο Παναθηναϊκός AKTOR άντλησε ενέργεια από το «καυτό» ΟΑΚΑ κι επικράτησε 74-63 της Φενέρμπαχτσε, κάνοντας ακόμα ένα βήμα τετράδας.

Οι «πράσινοι» «κατάπιαν» την αντίπαλο τους στο «κολαστήριο» του ΟΑΚΑ, χάνοντας για ένα σουτ τη διαφορά της ήττας στην Πόλη.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έπαιξε συγκλονιστική άμυνα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο επιθετικός οίστρος του Κέντρικ Ναν έκανε τη διαφορά.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα που έφερε τη Φενέρμπαχτσε στο +12 (19-7 στο 8’) και βρέθηκε στο σημείο, όπου κάλυπτε ακόμα και το -14 της ήττας στον πρώτο γύρο.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 53-38 (28’), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους κι εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι διαιτητές σφύριζαν φάουλ σε κάθε τσεκάρισμα, μείωσαν σε 63-58 (35’).

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ναν έδωσε μια τρομερή παράσταση, κρατώντας την ομάδα του μπροστά, ενώ με μια καθοριστική τάπα στο 69-61 (38’), έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Στο τέλος, ο Παναθηναϊκός AKTOR πάλεψε και για τη διαφορά, με τον Λεσόρ να κάνει το 74-61, αλλά ο Ουίλμπεκιν σκόραρε κι ο Γκραντ αστόχησε σε τρίποντο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Κόλγενσιτς, Καρντούμ
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9, Ναν 23, Λεσόρ 13 (8ριμπ.), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (8ριμπ.), Μήτογλου 8.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 16 (5ριμπ.), Ουίλμπεκιν 10 (1τρ., 5ριμπ.), Σανλί 5 (1), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4, Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς, Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (5ασ.), Μαντάρ.