Champions League: Το έκανε ξανά στο Παρίσι η Γιουνάιτεντ, «πεντάρα» η Μπαρτσελόνα! (vids)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε (2-1) στο Παρίσι την Παρί Σεν Ζερμέν, όπως είχε κάνει και στην προηγούμενη επίσκεψη της - Εύκολα η Μπαρτσελόνα, με πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Η προηγούμενη φορά ήταν στις 6 Μαρτίου 2019 όταν είχε επικρατήσει με 3-1, πετυχαίνοντας μια επική ανατροπή, που της έδωσε και την πρόκριση για τους «8» του Champions League! Μολονότι, το ματς της Τρίτης (20/10) ήταν για την πρεμιέρα των ομίλων ήταν κι αυτό ιδιαίτερα σημαντικό για την ψυχολογία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες, αλλά ο Αντονί Μαρσιάλ σκόραρε στο τέρμα της δικής του ομάδας για το 1-1 της ΠΣΖ. Από εκεί και πέρα, αμφότερες οι ομάδες έχασαν ευκαιρίες, αλλά τελικά αυτός που έκρινε το ματς ήταν ο Μάρκους Ράσφορντ με το τέρμα που σημείωσε στο 87ο λεπτό.

Η Φερεντσβάρος αιφνιδίασε την Μπαρτσελόνα κι είχε δοκάρι στο 20ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα οι «μπλαουγκράνα» έκαναν ο,τι ήθελαν επικρατώντας με 5-1! Σπουδαία εμφάνιση και νίκη με 3-1 της Λάτσιο επί της απογοητευτικής Μπορούσια Ντόρτμουντ, ενώ στο 0-0 έμειναν Τσέλσι και Σεβίλλη, σε ένα ματς «σούπα».

Εικόνες από τους βραδινούς αγώνες...

Αναλυτικά τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ...

Group E

Ρεν-Κράσνονταρ 1-1 (56' Γκιρασί (πεν.) / 59' Ραμίρες)

Τσέλσι-Σεβίλλη 0-0

Group F

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης-Μπριζ 1-2 (74' Χόρβατ (αυτ.) / 64' Ντένις, 90+3' Ντεκετελάρ)

Λάτσιο-Μπορούσια Ντόρτμπουντ 3-1 (6' Ιμόμπιλε, 23' Λουίζ Φελίπε, 76' Ακπά Ακπρό / 71' Χάλαντ)

Group G

Ντιναμό Κιέβου-Γιουβέντους 0-2 (46', 84' Μοράτα)

Μπαρτσελόνα-Φερεντσβάρος 5-1 (27' Μέσι (πεν.), 42' Φάτι, 52' Κουτίνιο, 82' Πέδρι, 89' Ντεμπελέ / 69' Καράτιν)

Group H

Λειψία-Μπασακσεχίρ 2-0 (16', 20' Ανχελίνιο)

Παρί Σεν Ζερμέν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (55' Μαρσιάλ (αυτ.) / 23' (πεν.) Φερνάντες, 87' Ράσφορντ)

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr

Champions League: Ο κόσμος γύρισε στα γήπεδα για την πρεμιέρα (vid)