Premier League - Λίβερπουλ: Μόνη πρώτη με τέρμα στο 90'! - Όλα τα γκολ (videos)

Premier League: Η Λίβερπουλ νίκησε 2-1 την Τότεναμ στο μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης (16/12), με γκολ του Φιρμίνο στο 90ο λεπτό.

Οι πρωταθλητές κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο και πλέον απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφή στο αγγλικό πρωτάθλημα. Τα «σπιρούνια» από την άλλη έμειναν στη δεύτερη θέση στο -3 από τη Λίβερπουλ ενώ στην τρίτη θέση ακολουθούν η Σάουθάμπτον κι η Λέστερ.

Ο αγώνας στο «Anfield» ήταν δυνατός, με την Τότεναμ να βγάζει αντίδραση μετά το γκολ του Σαλάχ στο πρώτο ημίχρονο και να ισοφαρίζει επτά λεπτά αργότερα. Με τους «κόκκινους» να φτάνουν σε απίθανο ποσοστό κατοχής (77%) στη συνέχεια και να πιέζουν αφόρητα το γκολ δεν ερχόταν, μέχρι τελικά τη λύση να δώσει, ως από μηχανής Θεός, ο Φιρμίνο.

Ήττα - σοκ για τη Λέστερ στο «King Power», με την Έβερτον του Κάρλο Αντσελότι να περνά νικηφόρα με 2-0 και να πλησιάζει τις «αλεπούδες» στον ένα βαθμό.

Αντίθετα, η Άρσεναλ απογοήτευσε ακόμη μια φορά. Οι «κανονιέρηδες» παραχώρησαν ισοπαλία στο «Emirates» απέναντι στη Σαουθάμπτον, ενώ χρειάστηκε μάλιστα να ισοφαρίσουν με τον Ομπαμεγιάνγκ για να σώσουν τον ένα βαθμό. Η Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα... άστραψε και βρόντηξε, επικρατώντας της Νιούκαστλ με το «χορταστικό» 5-2.

Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ...

Τετάρτη (16/12)

Λίβερπουλ-Τότεναμ 2-1 (26΄ Σαλάχ, 90΄ Φιρμίνο - 33΄ Σον)

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (55΄ Χάλερ - 34΄ Μπεντέκε)

Φούλαμ-Μπράιτον 0-0

Λέστερ-Εβερτον 0-2 (21΄ Ριτσάρλισον, 72΄ Χολγκέιτ)

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 1-1 (52΄ Ομπαμεγιάνγκ - 18΄ Γουόλκοτ)

Λιντς-Νιούκαστλ 5-2 (35΄ Μπάμφορντ, 62΄ Ροντρίγκο, 78΄ Ντάλας, 85΄ Αλιόσκι, 88΄ Χάρισον - 26΄ Χέντρικ, 65΄ Κλαρκ)

Τρίτη (15/12)

Γουλβς-Τσέλσι 2-1 (66΄ Ποντένσε, 90΄+6 - 49΄ Ζιρού)

Μάντσεστερ Σ.-Γουέστ Μπρομ 1-1 (30΄ Γκιντογκάν - 43΄αυτ. Ντίας)

Τα πρόγραμμα της Πέμπτης (17/12)

Αστον Βίλα-Μπέρνλι (20:00)

Σέφιλντ Γιουν.-Μάντσεστερ Γ. (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 13 αγώνες):Λίβερπουλ 28, Τότεναμ 25, Σαουθάμπτον 24, Λέστερ 24, Έβερτον 23, Τσέλσι 22, Γουέστ Χαμ 21, Μάντσεστερ Σίτι 20 (12αγ.), Μάντσεστερ Γ. 20 (11αγ.), Γουλβς 20, Άστον Βίλα 18 (10αγ.), Κρίσταλ Πάλας 18, Λιντς 17, Νιούκαστλ 17 (12αγ.), Άρσεναλ 14, Μπράιτον 11, Φούλαμ 9, Μπέρνλι 9 (11αγ.), Γουέστ Μπρομ 7, Σέφιλντ Γιουν. 1 (12αγ.).