Super League - Ολυμπιακός: «Διπλό» πριν τον ΠΑΟΚ - Η βαθμολογία (videos)

Super League: Η 13η συνάντηση του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό αποδείχθηκε δύσκολη αλλά όχι... γρουσούζικη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήραν τη νίκη (2-1), πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Αγρινίου έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές, οι οποίοι, όμως, με γκολ του Ελ Αραμπί έπειτα από απίθανη ασίστ του Βαλμπουένα πήραν το «διπλό» και πηγαίνουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη ντέρμπι της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ, την ερχόμενη Τετάρτη (13/1).

Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο κι ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό με τον Φορτούνη, ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να κάνει δύο τα τέρματα της. Δεν το έπραξε και στο δεύτερο μέρος, οι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί παίκτες του Δέλλα έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ταχάρ.

Τελικά, η ποιότητα του Βαλμπουενά, ο οποίος έβγαλε μια τρομερή πάσα κι η εκτελεστική δυνότητα του Ελ Αραμπί έκαναν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ανηφορίζει στην Τούμπα, έχοντας διψήφια διαφορά από τον ΠΑΟΚ.

Το φιλμ του αγώνα

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2 (48' Ταχάρ - 4' Φορτούνης, 65' Ελ Αραμπί)

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με το... καλησπέρα, χάρη σε ωραία προσπάθεια του Ντρέγκερ και τελείωμα του Φορτούνη.

Ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ στον Ντίαζ, όμως διαιτητής και VAR αποφάνθηκαν πως δεν υπήρξε παράβαση.

Στο 35', ο Ολυμπιακός "άγγιξε" το 0-2 με τον Μασούρα, μετά από ολιγωρία των αμυντικών, όμως ο Κνετ του είπε "όχι".

Ο Ταχάρ εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα και νίκησε τον Τζολάκη με ένα καταπληκτικό σουτ, κάνοντας το 1-1.

Ο Βαλμπουενά κατάφερε με κάποιο τρόπο να τροφοδοτήσει τον Ελ Αραμπί ενώ έπεφτε και εκείνος σκόραρε για το 1-2.