Όλα τα γκολ σε Αγγλία, Ισπανία, Γερμανία και Ιταλία

Twitter: @juventusfc

Δείτε όλα τα τέρματα που σημειώθηκαν το Σαββατοκύριακο σε Κύπελλο Αγγλίας, La Liga, Bundesliga και Serie A.

«Πλούσια» ήταν η ποδοσφαιρική δράση το Σαββατοκύριακο στα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, με εξαίρεση φυσικά την Premier League. Στην Αγγλία ήταν διήμερο Κυπέλλου με τη διεξαγωγή αγώνων από τον τρίτο γύρο του FA Cup.

ΙΤΑΛΙΑ (Serie A - 17η αγωνιστική)

Ισόπαλες για έκτο συνεχόμενο ματς ήρθαν Ρόμα και Ίντερ, ισοφαρίζοντας το αντίστοιχο ρεκόρ στην ιστορία της Serie A. Μάλιστα, η αναμέτρηση του Ολίμπικο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2, το οποίο εμφανίζεται σε τρίτο διαδοχικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Βέβαια, κερδισμένη από αυτό το αποτέλεσμα είναι σίγουρα η πρωτοπόρος Μίλαν, η οποία βρίσκεται στο +3 από την συμπολίτισσα της και στο +6 από τους Ρωμαίους.

Μολονότι έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, η Γιουβέντους έπαιξε με τη... φωτιά στην αναμέτρηση με τη Σασουόλο. Πήρε, πάντως, τη νίκη με 3-1 και πλησίασε ξανά στο -7 από την κορυφή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου ισοφάρισε σε 1-1, μολονότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, λόγω της αποβολής του Ομπιάνγκ. Τελικά, οι Ράμσεϊ και Ρονάλντο «λύτρωσαν» τους πρωταθλητές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όσον αφορά στον Κυριακόπουλο ξεκίνησε βασικός στο αριστερό άκρο της άμυνας κι έπαιξε σε όλο το παιχνίδι, όντας ένας εκ των κορυφαίων της Σασουόλο.

Με ήρωα τον Μπακαγιόκο, ο οποίος σκόραρφε στο 90', η Νάπολι νίκησε 2-1 στην έδρα της Ουντινέζε και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την έξοδο στο Champions League. Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε στην ενδεκάδα των «παρτενοπέι», αλλά αντικαταστάθηκε με μυϊκό πρόβλημα μόλις στο 16ο λεπτό.

«Ζωντανή» στη μάχη της τετράδας παραμένει και η Λάτσιο, η οποία επικράτησε 2-0 της Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι», ενώ η Βερόνα νίκησε 2-1 την ουραγό Κροτόνε.

Με γκολ του Βλάχοβιτς στο 72΄, η Φιορεντίνα επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι του Μπάμπης Λυκογιάννης, η οποία έχασε πέναλτι στο 37', με τον Ζοάο Πέδρο. Ο Έλληνας παίκτης επανήλθε στο βασικό σχήμα και έπαιξε σε όλο το 90λεπτο.

Ρόμα-Ίντερ 2-2 (17΄ Πελεγκρίνι, 86΄ Μαντσίνι - 56΄ Σκρίνιαρ, 63΄ Χακίμι)

Βερόνα-Κροτόνε 2-1 (16΄ Κάλινιτς, 25΄ Ντιμάρκο - 55΄ Μεσίας)

Πάρμα-Λάτσιο 0-2 (55΄ Λουίς Αλμπέρτο, 67΄ Καϊσέδο)

Ουντινέζε-Νάπολι 1-2 (27΄ Λαζάνια - 15΄πεν. Ινσίνιε, 90΄ Μπακαγιόκο)

Φιορεντίνα-Κάλιαρι 1-0 (72΄ Βλάχοβιτς)

Γιουβέντους-Σασουόλο 3-1 (51΄ Ντανίλο, 82΄ Ράμσεϊ, 90΄+2΄ Ρονάλντο - 59΄ Ντεφρέλ)

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (9/1)

Μπενεβέντο-Αταλάντα 1-4 (50΄ Σάου - 30΄ Ίλισιτς, 69΄ Τολόι, 71΄ Ζαπάτα, 86΄ Μουριέλ)

Τζένοα-Μπολόνια 2-0 (44΄ Ζάιτς, 55΄ Ντέστρο)

Μίλαν-Τορίνο 2-0 (25' Λεάο, 36' πέν. Κέσι)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 17 αγώνες): Μίλαν 40, Ίντερ 37, Ρόμα 34, Γιουβέντους 33 (16αγ.), Αταλάντα 31 (16αγ.), Νάπολι 31 (16αγ.), Σασουόλο 29, Λάτσιο 28, Βερόνα 27, Μπενεβέντο 21, Σαμπντόρια 20 (16αγ.), Φιορεντίνα 18, Μπολόνια 17, Ουντινέζε 16 (16αγ.), Σπέτσια 14 (16αγ.), Κάλιαρι 14, Τζένοα 14, Τορίνο 12, Πάρμα 12, Κροτόνε 9.

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (11/1)

Σπέτσια-Σαμπντόρια

ΙΣΠΑΝΙΑ (La Liga - 18η αγωνιστική)

Τέλος στον αγωνιστικό της... κατήφορο έβαλε η Βαλένθια, η οποία πέρασε 1-0 από την έδρα της Βαγιαδολίδ και πανηγύρισε νίκη μετά από δύο μήνες! Η προηγούμενη φορά που είχαν νικήσει ήταν στις 8 Νοεμβρίου (4-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης) κι έκτοτε μετρούσαν 5 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Καντιθ μετά από πέντε αγώνες, καθώς επικράτησε 3-1 της Αλαβές, η οποία έπαιζε από το 50' με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν έτσι μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λεβάντε πέτυχε σπουδαία νίκη (2-1) κόντρα στην Έϊμπαρ κι απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Βαλένθια βρίσκεται πλέον στο +5 από τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία.

Λεβάντε-Εϊμπαρ 2-1 (65΄ Μελέρο, 76΄ Μοράλες - 51΄ Ινούι)

Κάντιθ-Αλαβές 3-1 (15΄ Άλεξ Φερνάντεθ, 56΄ Λοσάνο, 68΄ Νεγρέδο - 23΄πεν. Χοσέλου)

Βαγιαδολίδ-Βαλένθια 0-1 (76΄ Σολέρ)

Σεβίλλη-Σοσιεδάδ 3-2 (4΄, 7΄, 46΄ Εν-Νεσίρι - 5΄αυτ. Ντιέγκο Κάρλος, 14΄ Ίσακ)

Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 0-4 (12΄, 63΄ Γκριεζμάν, 35΄, 42΄ Μέσι)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο Αναβλήθηκε

Τα αποτελέσματα της Παρασκευής (8/1)

Θέλτα-Βιγιαρεάλ 0-4 (5' Μορένο, 14' Γκόμες, 19' Παρέχο, 31' Νίνιο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 18 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης 38 (15αγ.), Ρεάλ Μαδρίτης 37, Μπαρτσελόνα 34, Βιγιαρεάλ 32, Σοσιεδάδ 30 (19αγ.), Σεβίλλη 30 (16αγ.), Γρανάδα 24 (17αγ.), Θέλτα 23, Κάντιθ 23, Λεβάντε 21 (17αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 21, Μπέτις 20 (17αγ.), Βαλένθια 19, Εϊμπαρ 19, Αλαβές 18, Βαγιαδολίδ 18, Χετάφε 17 (16αγ.), Έλτσε 16 (15αγ.), Οσασούνα 15 (17αγ.), Ουέσκα 12 (17αγ.)

Έλτσε-Χετάφε

Ουέσκα-Μπέτις

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Bundesliga - 15η αγωνιστική)

Η Στουτγκάρδη έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από την έρδρα της Άουγκσμπουργκ, την οποία νίκησε με 4-1 και την ξεπέρασε στη βαθμολογία. Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος έμεινε στον πάγκο, βρίσκεται έτσι σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία λύγισε 1-0 τη Χέρτα Βερολίνου.

Άουγκσμπουργκ-Στουτγκάρδη 1-4 (46΄ Ρίχτερ - 10΄πεν. Γκονζάλες, 29΄ Γουαμανγκιτούκα, 60΄ Κάστρο, 87΄ Ντιντάβι)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (64΄ Γιάμπο)

Λεβερκούζεν-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (73΄ Σικ - 52΄ Τοπράκ)

Φράιμπουργκ-Κολωνία 5-0 (18΄ Ντεμίροβιτς, 39΄ Χέφλερ, 59΄ Σάλαϊ, 69΄ Λίνχαρτ, 79΄ Χέλερ)

Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 2-2 (29΄ Μπέκερ, 52΄ Άντριχ - 10΄ Στέφεν, 66΄πεν. Βέγκχορστ)

Σάλκε-Χοφενχάιμ 4-0 (42΄, 57΄, 63΄ Χοπ, 80΄ Χαρίτ)

Μάιντς-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (24΄πεν., 72΄πεν. Αντρέ Σίλβα)

Λειψία-Ντόρτμουντ 1-3 (89΄ Σόρλοθ - 55΄ Σάντσο, 71΄, 84΄ Χάαλαντ)

Τα αποτελέσματα της Παρασκευής (8/11)

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 3-2 (36', 45' Χόφμαν, 49' Νόιχαους - 20' Λεβαντόφσκι, 26' Γκορέτσκα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 15 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 33, Λειψία 31, Λεβερκούζεν 29, Ντόρτμουντ 28, Oυνιόν Βερολίνου 25, Βόλφσμπουργκ 25, Γκλάντμπαχ 24, Φράιμπουργκ 23, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 23, Στουτγκάρδη 21, Άουγκσμπουργκ 19, Χέρτα Βερολίνου 16, Βέρντερ Βρέμης 15, Χοφενχάιμ 15, Αρμίνια Μπίλεφελντ 13, Κολωνία 11, Σάλκε 7, Μάιντς 6

ΑΓΓΛΙΑ (FA Cup - 3oς γύρος)

Σοβαρή όσο χρειάστηκε εμφανίστηκε η Τότεναμ και δεν άφησε περιθώρια στην ερασιτεχνική Μαρίν να πιστέψει στο θαύμα. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε 5-0 και προκρίθηκε στον 4ο γύρο της διοργάνωσης.

Η Κρόουλι έκανε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Αγγλίας, καθώς απέκλεισε τη Λιντς, την οποία μάλιστα νίκησε με το εμφατικό 3-0! Ο -κυπριακής καταγωγής και διεθνής με την εθνική ελπίδων της Κύπρου- Νικ Τσαρούλα ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο γκολ και άνοιξε το δρόμο για τη μεγάλη νίκη της ομάδα που παίζει στη League 2.

Αντίθετα, Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι σε υποδεέστερους αντιπάλους. Οι «σίτιζενς» επιβλήθηκαν 3-0 της Μπέρμιγχαμ, ενώ οι Λονδρέζοι συνέτριψαν 4-0 τη Μόρκαμ.

Η Μπράιτον κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στη Νιούπορτ Κάουντι, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να «καθαρίζουν» το ματς στην κανονική διάρκεια με το γκολ του Μαρτς στο 90ό λεπτό, όμως στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων το αυτογκόλ του Γουέμπστερ έστειλε τον αγώνα στην παράταση κι ακολούθως στα πέναλτι. Εκεί η Μπράιτον προκρίθηκε έπειτα από συνολικά 14 εκτελέσεις!

Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρμιγχαμ 3-0

Τσέλσι-Μόρκαμ 4-0

Μαρίν-Τότεναμ 0-5

Νιούπορτ Κάουντι-Μπράιτον 1-1 (3-4 στα πέναλτι)

Κρόουλι-Λιντς 3-0

Μπάρνσλεϊ-Τρανμίρ 2-0

Μπρίστολ Σίτι-Πόρτσμουθ 2-1

Τσέλτεναμ-Μάνσφιλντ 2-1 (1-1κ.α.)