Όλα τα γκολ σε Premier League, Bundesliga και Serie A (videos+photos)

Δείτε όλα τα γκολ που μπήκαν το Σάββατο (16/1) σε Αγγλία, Γερμανία και Ιταλία.

Μολονότι, η LaLiga έχει... ρεπό αυτό το Σαββατοκύριακο, λόγω του Super Cup και του Copa del Rey, η δράση ήταν «πλούσια» και σήμερα (16/1) στα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Premier League (Αγγλία – 19η αγωνιστική)

Η Λέστερ νίκησε 2-0 τη Σαουθάμπτον και ανέβηκε στη δεύτερη θέση! Οι «αλεπούδες» έχουν έναν βαθμό λιγότερο από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και δύο περισσότερους από την τρίτη Λίβερπουλ. Να θυμίσουμε ότι «κόκκινοι διάβολοι» και πρωταθλητές κοντράρονται μεταξύ τους την Κυριακή (17/1).

Η Τσέλσι, έστω και με τα... χίλια ζόρια, κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Οι «μπλε» λύγισαν 1-0 τη Φούλαμ, η οποία έπαιζε με δέκα παίκτες από το 44ο λεπτό, λόγω αποβολής του Ρόμπινσον.

Την έκπληξη έκανε η Γουέστ Μπρομ, η οποία νίκησε 3-2 στην έδρα της Γουλβς. Η ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς διατήρησε έτσι «ζωντανές» τις ελπίδες για παραμονή στη «μεγάλη» κατηγορία.

Σημαντικές νίκες στην προσπάθεια που κάνουν για να πετύχουν τους στόχους σημείωσαν Γουέστ Χαμ και Μπράιτον.

Εικόνες από τα ματς

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (16/1)

Γουλβς - Γουέστ Μπρομ 2-3 (38΄ Σίλβα, 43΄ Μπολί - 8΄ πέν., 58΄ πέν. Περέιρα, 52΄ Ατζάγι)

Λιντς - Μπράιτον 0-1 (17΄ Μοπέι)

Γουέστ Χαμ - Μπέρνλι 1-0 (9΄ Μιχαϊλ Αντονιο)

Φούλαμ - Τσέλσι 0-1 (78΄ Μάουντ)

Λέστερ - Σαουθάμπτον 2-0 (37΄ Μάντισον, 90΄+5 Μπαρνς)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (17/1)

Άστον Βίλα-Έβερτον Αναβλήθηκε

Σέφιλντ Γιουν. - Τότεναμ

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γ.

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μάντσεστερ Γ. 36 (17αγ.), Λέστερ 35 (18αγ.), Λίβερπουλ 33 (17αγ.), Μάντσεστερ Σίτι 32 (16αγ.), Έβερτον 32 (17αγ.), Τότεναμ 30 (17αγ.), Τσέλσι 29 (18αγ.), Σαουθάμπτον 29 (18αγ.), Γουέστ Χαμ 29 (18αγ.), Άστον Βίλα 26 (15αγ.), Άρσεναλ 24 (18αγ.), Λιντς 23 (18αγ.), Κρίσταλ Πάλας 23 (18αγ.), Γουλβς 22 (19αγ.), Νιούκαστλ 19 (17αγ.), Μπράιτον 17 (19αγ.), Μπέρνλι 16 (17αγ.), Φούλαμ 12 (17αγ.), Γουέστ Μπρομ 11 (18αγ.), Σέφιλντ Γιουν. 5 (18αγ.)

Bundesliga (Γερμανία – 16η αγωνιστική)

Σε μία περίοδο που η Μπάγερν δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, οι υποψήφιοι μνηστήρες του τίτλου στη Γερμανία μοιάζουν ανήμποροι να πιέσουν τους Βαυαρούς.

Η Λειψία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Βόλφσμπουργκ κι έμεινε ένα βαθμό πίσω από τους πρωταθλητές, οι οποίοι αγωνίζονται αύριο.

Ακόμη χειρότερα τα πράγματα για τη Ντόρτμουντ, η οποία παραχώρησε 1-1 στην ουραγό Μάιντς. Η Μπορούσια έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά ο Ρόις αστόχησε σε πέναλτι στο 76'.

Η ισοπαλία... κυριάρχησε στα ματς που έγιναν το απόγευμα του Σαββάτου, με μόνη εξαίρεση τη νίκη της Βέρντερ Βρέμης επί της Άουγκσμπουργκ (2-0), με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε η (χρονικά) τελευταία αναμέτρηση, με Στουτγκάρδη και Γκλάντμπαχ να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι (στον πάγκο των οποίων έμεινε ο Ντίνος Μαυροπάνος) βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό, με πέναλτι που καταλογίστηκε με χρήση VAR και αξιοποίησε ο Γουαμανγκιτούκα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εικόνες από τους αγώνες

Οι αγώνες του Σαββάτου (16/1)

Ντόρτμουντ – Μάιντς 1-1 (73΄ Μενιέ - 57΄ Οζτουναλί)

Χόφενχαϊμ – Αρμίνια Μπίλεφελεντ 0-0

Βόλφσμπουργκ – Λειψία 2-2 (22΄ Βέγκχορστ, 35΄ Στέφεν - 4΄ Μουκιέλε, 54΄ Όρμπαν)

Κολωνία – Χέρτα Βερολίνου 0-0

Βέρντερ Βρέμης – Άουγκσμπουργκ 2-0 (84΄ Γκέμπρε Σελασιέ, 87΄ Αγκού)

Στουργκάρδη – Γκλάντμπαχ 2-2 (58΄ Γκονζάλες, 90+6΄πεν. Γουαμανγκιτούκα - 35΄πεν. Στιντλ, 61΄ Ζακάρια)

Τα αποτελέσματα της Παρασκευής (15/1)

Ουνιόν Βερολίνου-Λεβερκούζεν 1-0 (88' Τόιχερτ)

Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Σάλκε

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 16 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 33 (15αγ.), Λειψία 32, Λεβερκούζεν 29, Ντόρτμουντ 29, Oυνιόν Βερολίνου 28, Βόλφσμπουργκ 26, Γκλάντμπαχ 25, Φράιμπουργκ 23 (15αγ.), Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 23 (15αγ.), Στουτγκάρδη 22, Άουγκσμπουργκ 19, Βέρντερ Βρέμης 18, Χέρτα Βερολίνου 17, Χοφενχάιμ 16, Αρμίνια Μπίλεφελντ 14, Κολωνία 12, Μάιντς 7, Σάλκε 7 (15αγ.)

Serie A (Ιταλία – 18η αγωνιστική)

«Κολλημένη» στη ζώνη του υποβιβασμού παραμένει η Τορίνο, η οποία δεν μπορεί να... σηκώσει κεφάλι με τίποτα. Αυτή τη φορά, η «γκρανάτα» έμεινε στο 0-0 με τη νεοφώτιστη Σπέτσια, χωρίς να καταφέρει να εκμεταλλευθεί την αριθμητική υπεροχή που απέκτησε μόλις στο 8ο λεπτό, μετά την αποβολή του Βινιάλι.

Την πρώτη νίκη της, μετά από ενάμισι μήνα, πανηγύρισε η Μπολόνια, η οποία λύγισε 1-0 τη Βερόνα κι απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σαμπντόρια βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 55' από την Ουντινέζε, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πανηγυρίσει μια άκρως σημαντική νίκη (2-1).

Μπολόνια – Βερόνα 1-0 (18΄πεν. Ορσολίνι)

Τορίνο – Σπέτσια 0-0

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 2-1 (67΄ πεν. Καντρέβα, 81΄ Τορεγκρόσα - 55΄ Ντε Πολ)

Λάτσιο-Ρόμα 3-0 (15' Ιμόμπιλε, 23', 67' Αλμπέρτο)

Νάπολι - Φιορεντίνα

Κροτόνε - Μπενεβέντο

Σασουόλο - Πάρμα

Αταλάντα - Τζένοα

Ίντερ - Γιουβέντους

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 17 αγώνες): Μίλαν 40, Ίντερ 37, Ρόμα 34 (18αγ.), Γιουβέντους 33 (16αγ.), Αταλάντα 31 (16αγ.), Νάπολι 31 (16αγ.), Λάτσιο 31 (18αγ.), Σασουόλο 29, Βερόνα 27 (18αγ.), Σαμπντόρια 23 (18αγ.), Μπενεβέντο 21, Μπολόνια 20 (18αγ.), Φιορεντίνα 18, Σπέτσια 18 (18αγ.), Ουντινέζε 16 (17αγ.), Κάλιαρι 14, Τζένοα 14, Τορίνο 13 (18αγ.), Πάρμα 12, Κροτόνε 9