Premier League: «Κατηφόρα» για την Τότεναμ – Όλα τα γκολ στην Αγγλία (videos)

Premier League: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής στην Αγγλία.

Νέα γκέλα για την Τότεναμ, η οποία βρίσκεται πλέον κάτω από την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της Μπράιτον, η οποία πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» στη μάχη που δίνει για παραμονή στη «μεγάλη» κατηγορία.

Μετά από μια δύσκολη περίοδο, η Λίβερπουλ έχει βρει και πάλι τον καλό της εαυτό και δίνει τη μάχη της για την υπεράσπιση του τίτλου της. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πανηγύρισε δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» στο Λονδίνο, καθώς μετά την Τότεναμ, νίκησε (3-1) και τη Γουέστ Χαμ. Οι πρωταθλητές είναι στο -4 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία, βέβαια, έχει κι ένα ματς λιγότερο.

Την πρώτη της νίκη με τον Τόμας Τούχελ στην τεχνική ηγεσία της πανηγύρισε η Τσέλσι, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Μπέρνλι. Οι «μπλε» πλησίασαν τις θέσεις που δίνουν τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Την έκπληξη έκανε η Λιντς, η οποία πήρε τη νίκη (3-1) στην έδρα της Λέστερ, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό. Οι «αλεπούδες» έχασαν την ευκαιρία να περάσουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και να βρεθούν στο -2 από τον κορυφή.

Μπράιτον-Τότεναμ 1-0 (17΄ Τροσάρ)

Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 1-3 (87΄ Ντόουσον - 57΄, 68΄ Σαλάχ, 84΄ Βαϊνάλντουμ)

Λέστερ-Λιντς 1-3 (13΄ Μπαρνς - 15΄ Ντάλας, 70΄ Μπάμφορντ, 74΄ Χάρισον)

Τσέλσι-Μπέρνλι 2-0 (40΄ Αθπιλικουέτα, 84΄ Μάρκος Αλόνσο)

Σάββατο (30/1)

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γ. 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (9' Γκάμπριελ Ζέσους)

Γουέστ Μπρομ - Φούλαμ 2-2 (47’ Μπάρτλεϊ, 66’ Περέιρα – 10’ Κόρντοβα-Ριντ, 77’ Καβαλέιρο)

Κρίσταλ Πάλας - Γουλβς 1-0 (60' Εζέ)

Έβερτον - Νιουκάστλ 0-2 (72', 93' Κ. Γουίλσον)

Σαουθάμπτον-Άστον Βίλα 0-1 (41' Μπάρκλεϊ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 21 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 44 (20αγ.), Μάντσεστερ Γ. 41, Λίβερπουλ 40, Λέστερ 39, Γουέστ Χαμ 35, Τότεναμ 33 (20αγ.), Τσέλσι 33, Έβερτον 33 (19αγ.), Άστον Βίλα 32 (19αγ.), Άρσεναλ 31, Σαουθάμπτον 29 (20αγ.), Λιντς 29 (20αγ.), Κρίσταλ Πάλας 26, Γουλβς 23, Νιούκαστλ 22, Μπέρνλι 22 (20αγ.), Μπράιτον 21, Φούλαμ 14 (20αγ.), Γουέστ Μπρομ 12, Σέφιλντ Γιουν. 8