Serie A: «Φωτιά» η Ρόμα – Όλα τα γκολ στην Ιταλία (videos)

Serie A: Δείτε όλα τα γκολ από τους αγώνες της 20ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Η Νάπολι του Κώστα Μανωλά νίκησε με 2-0 την Πάρτα του Βασίλη Ζαγαρίτη και συνεχίζει τη μάχη για την έξοδο στην Champions League. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, στο -2 από τη σωτηρία.

Ο Μανωλάς ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε για 90 λεπτά, ενώ ο Ζαγαρίτης, ο οποίος βρέθηκε για πρώτη φορά σε αποστολή της νέας του ομάδας έμεινε στον πάγκο.

Αταλάντα και Λάτσιο τα είπαν για δεύτερη φορά σε διάστημα πέντε ημερών στο Μπέργκαμο. Την πρώτη φορά για το Coppa Italia, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη πρόκριση, αυτή τη φορά η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε... εκδίκηση.

Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν 3-1 και προσπέρασαν την αντίπαλο τους, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Τζένοα έδωσε συνέχεια στην ανοδική της πορεία, καθώς επικράτησε 3-0 στην έδρα της ουραγού Κροτόνε.

Η Σασουόλο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην αναμέτρηση με την Κάλιαρι, ισοφαρίζοντας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, η Ουντινέζε απέδρασε με 1-0 από την έδρα της Σπέτσια.

Ρόμα-Βερόνα 3-1 (20΄ Μαντσίνι, 22΄ Μικιταριάν, 29΄ Μαγιοράλ - 62΄ Κόλεϊ)

Νάπολι-Πάρμα 2-0 (32΄ Ελμάς, 82΄ Πολιτάνο)

Αταλάντα-Λάτσιο 1-3 (79΄ Πάσαλιτς - 3΄ Μάρουσιτς, 51΄ Κορέα, 82΄ Μουρίτσι)

Κάλιαρι-Σασουόλο 1-1 (75΄ Πέδρο - 90΄+4΄ Μπόγκα)

Κροτόνε-Τζένοα 0-3 (24΄, 50΄ Ντέστρο, 29΄ Τσιμπόρα)

Σπέτσια-Ουντινέζε 0-1 (52΄ πεν. Ντε Πολ)

Σάββατο (30/1)

Μπολόνια-Μίλαν 1-2 (81' Πόλι - 26' Ρέμπιτς, 55' Κεσί)

Ίντερ-Μπενεβέντο 4-0 (7' αυτ. Ιμπρότα, 57' Μαρτίνεθ, 67', 78' Λουκάκου)

Σαμπντόρια-Γιουβέντους 0-2 (20' Κιέζα, 90'+1' Ράμσεϊ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 20 αγώνες): Μίλαν 46, Ίντερ 44, Ρόμα 40, Γιουβέντους 39 (19αγ.), Νάπολι 37 (19αγ.), Λάτσιο 37, Αταλάντα 36, Σασουόλο 31, Βερόνα 30, Σαμπντόρια 26, Φιορεντίνα 22, Μπενεβέντο 22, Ουντινέζε 21, Τζένοα 21, Μπολόνια 20, Σπέτσια 18, Τορίνο 15, Κάλιαρι 15, Πάρμα 13, Κροτόνε 12.