Κύπελλο Ελλάδας: Όλα τα γκολ από τη φάση των «16» - Οι ομάδες που προκρίθηκαν (videos+photos)

Κύπελλο Ελλάδας: Δείτε τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ απ' όλους τους αγώνες της πρώτης φάσης της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης του ελληνικού ποδοσφαίρου

Τα τρία τελευταία εισιτήρια για τα προημιτελικά της διοργάνωσης «σφραγίστηκαν» σήμερα (4/2).

H AEK είδε σαν αγγαρεία τον επαναληπτικό με τον Απόλλωνα και τελικά έβγαλε την... υποχρέωση με ήττα. Οι μαχητικοί γηπεδούχοι νίκησαν 2-1, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» μετά την επικράτηση τους με 2-0 στο πρώτο ματς, «σφράγισαν» το εισιτήριο για τη φάση των «8»

Μετά το 2-0 στη Θεσσαλονίκη, ο Άρης νίκησε με το ίδιο σκορ τον Αστέρα και στην Τρίπολη, παίρνοντας την εύκολα την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και απλοποίησαν τα πράγματα μετά το τέρμα που σημείωσαν λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Την πρόκριση για τα προημιτελικά πήρε ο Βόλος, ο οποίος ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦΗ στην Κρήτη και σε συνδυασμό με το υπέρ του 2-0 στο πρώτο ματς πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι γηπεδούχοι έψαχναν μια μεγάλη ανατροπή και άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, αλλά το... όνειρο τους κράτησε για εφτά λεπτά, καθώς στο 19' δέχθηκε την ισοφάριση.

Στους «8» βρίσκονται από χθες ο ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός κι ο ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ χωρίς αγώνα έχουν περάσει ο Παναθηναϊκός κι η Λαμία.

Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Παρασκευή (5/2, 11:30) στα γραφεία της ΕΠΟ

Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΚ 2-1

Τα γκολ: 16' Ντάουντα, 27' Λαγός - 20' Ολιβέιρα