Κύπελλο Ελλάδας: «Χ»άρηκε ο Ολυμπιακός, buzzer-beater o ΠΑΟΚ – Όλα τα γκολ (videos+photos)

Κύπελλο Ελλάδας

Κύπελλο Ελλάδας: Δείτε τις καλύτερες φάσεις και όλα τα γκολ από τους πρώτους ημιτελικούς του θεσμού.

Με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 90+4', ο Τόμας Μουργκ έδωσε τη νίκη (1-0) στον ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ, κάνοντας καθοριστικό βήμα πρόκρισης για τον τελικό της διοργάνωσης.

Τόσο οι «κιτρινόμαυροι», όσο κι ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγαν «πληγωμένοι» στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό κι αγωνίστηκαν, έχοντας στο μυαλό τους να αποφύγουν την ήττα. Το 0-0 έδειχνε ως η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων, ωστόσο αυτός που μίλησε τελευταίος ήταν ο Τόμας Μουργκ.

Ο Αυστριακός μπήκε στις καθυστερήσεις και στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ. Ο Μανόλο Χιμένεθ «φώναξε» για την υπόδειξη του φάουλ και μετά το τέλος μπήκε στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθεί έντονα στον διαιτητή

Όπως συνέβη και στα δύο ματς του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε «δύσκολα» στον Ολυμπιακό στον πρώτο ημιτελικό στους «Ζωσιμάδες». Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Εραμούσπε, όμως το εξαιρετικό γκολ του Χασάν στο 73', διαμόρφωσε το τελικό 1-1 -σε ένα άκρως «χορταστικό» ματς- κι έδωσε μικρό προβάδισμα στους Πειραιώτες ενόψει της ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-0

ΓΚΟΛ: Μουργκ 90+4'