Premier League: Επιβλητική η Τσέλσι, στο 91' η Λίβερπουλ – Όλα τα γκολ στην Αγγλία (videos)

Premier League Πρεμιερ Λιγκ

Premier League: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις του Σαββάτου (10/4) για την 31η αγωνιστική στην Αγγλία.

Με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, η Τσέλσι «καθάρισε» από τα... αποδυτήρια την Κρίσταλ Πάλας, κάνοντας επιβλητικό (4-1) πέρασμα από το Λονδίνο.

Οι «μπλε» παρέμειναν με αυτό τον τρόπο στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας στο +2 από Λίβερπουλ και Γουέστ Χαμ και στο -2 από την τρίτη Λέστερ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Παράλληλα, διατήρησαν και τη θετική παράδοση που έχουν κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο, καθώς έφτασαν τις εφτά σερί νίκες.

Με μια ακόμη «γκέλα» στο Anfield «φλέρταρε» η Λίβερπουλ, η οποία, όμως, με γκολ στο 91ο λεπτό έκανε την ανατροπή και νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα. Μάλιστα, αυτό το «τρίποντο» ήταν άκρως σημαντικό για τους πρωταθλητές, καθώς έπιασαν τη Γουέστ Χαμ στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, μπαίνοντας γερά στο κόλπο της διεκδίκηση μιας θέση στο Champions League. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Λίβερπουλ στην έδρα της για το πρωτάθλημα, μετά τις 16 Δεκεμβρίου και το 2-1 επί της Τότεναμ!

Φοβερή και τρομερή η Λιντς, η οποία μολονότι έπαιζε για πάνω από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες, νίκησε 2-1 στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» δεν θα χάσουν φυσικά το πρωτάθλημα, αλλά σίγουρα οι παίκτες του Μαρσέλο Μπιέλσα φρόντισαν να τους δώσουν ένα καλό μάθημα. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με πάθος κι εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων τους από το ματς με την Ντόρτμουντ έφεραν το ματς στα μέτρα τους και τελικά τους «ξέραναν» με γκολ στο 91ο λεπτό!

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 1-4 (63' Μπεντέκε - 8' Χάβερτς, 10', 78' Πούλισικ, 30' Ζούμα)

Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 2-1 (57' Σαλάχ, 90'+1 Αλεξάντερ-Άρνολντ - 43' Γουότκινς)

Μάντσεστερ Σίτι-Λιντς 1-2 (76' Φεράν Τόρες - 42', 90'+1' Ντάλας)

Το ματς της Παρασκευής (9/4)

Φούλαμ-Γουλβς 0-1 (90’ Τραορέ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 30 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 74 (32αγ.), Μάντσεστερ Γ. 60, Λέστερ 56, Τσέλσι 54 (31αγ.), Λίβερπουλ 52 (31αγ.), Γουέστ Χαμ 52, Τότεναμ 49, Έβερτον 47 (29αγ.), Λιντς 45 (31αγ.), Άστον Βίλα 44 (30αγ.), Άρσεναλ 42, Κρίσταλ Πάλας 38 (31αγ.), Γουλβς 36 (31αγ.), Σαουθάμπτον 36, Μπέρνλι 33, Μπράιτον 32, Νιούκαστλ 29, Φούλαμ 26 (32αγ.), Γουέστ Μπρομ 21, Σέφιλντ Γιουν. 14

Το πρόγραμμα της Κυριακής (11/4): Μπέρνλι-Νιούκαστλ (14:00), Γουέστ Χαμ-Λέστερ (16:05), Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18:30), Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ (21:00).