Τα γκολ από τους αγώνες σε Premier League και LaLiga (videos)

Premier League Πρεμιερ Λιγκ

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Δευτέρας (10/5) από τους αγώνες σε Αγγλία και Ισπανία

Μετά τις Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Γουέστ Μπρομ, η Φούλαμ έγινε η τρίτη ομάδα που... αποχαιρετά την Premier League.

Η ομάδα του Λονδίνου γνώρισε εντός έδρας ήττα (0-2) από την Μπέρνλι, η οποία εξασφάλισε με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα την παραμονή της. Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν οι γηπεδούχοι έμειναν στο -10 από τη σωτηρία κι έτσι υποβιβάστηκαν και μαθηματικά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη της μέσα σε ένα δεκάλεπτο με τα τέρματα των Γουέστγουντ (35') και Γουντ (44').

Με κορυφαίο τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα, η Μπέτις νίκησε 2-1 τη Γρανάδα κι ανέβηκε στην έκτη θέση, η οποία οδηγεί στους ομίλους του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση στο πρώτο γκολ της ομάδας από τη Σεβίλλη, αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ιγκλέσιας «χτύπησε» ξανά κι έδωσε ένα πολύτιμο «τρίποντο» στους «Beticos».

Premier League (35η αγωνιστική)

Φούλαμ-Μπέρνλι 0-2 (35' Γουέστγουντ, 44' Γουντ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 35 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 80, Μάντσεστερ Γιουν. 70 (34αγ.), Τσέλσι 64, Λέστερ 63, Γουέστ Χαμ 58, Λίβερπουλ 57 (34αγ.), Τότεναμ 56, Έβερτον 55 (34αγ.), Άρσεναλ 52, Λιντς 50, Άστον Βίλα 48 (34αγ.), Γουλβς 45, Κρίσταλ Πάλας 41 (34αγ.), Μπέρνλι 39, Νιούκαστλ 39, Μπράιτον 37, Σαουθάμπτον 37 (34αγ.), Φούλαμ 27, Γουέστ Μπρομ 26, Σέφιλντ Γιουν. 17

LaLiga (35η αγωνιστική)

Μπέτις-Γρανάδα 2-1 (39', 87' Ιγκλέσιας - 66' Ματσίς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 35 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης 77, Ρεάλ Μαδρίτης 75, Μπαρτσελόνα 75, Σεβίλλη 71, Σοσιεδάδ 56, Μπέτις 54, Βιγιαρεάλ 52, Θέλτα 47, Αθλέτικ Μπιλμπάο 46, Γρανάδα 45, Κάντιθ 43, Οσασούνα 41, Βαλένθια 39, Λεβάντε 39, Χετάφε 34, Αλαβές 32, Βαγιαδολίδ 31, Ουέσκα 30, Έλτσε 30, Εϊμπαρ 29

Bundesliga

Serie A

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ από τους αγώνες της Κυριακής (9/5) στα μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ από τους αγώνες του Σαββάτου (8/5) στα μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα