Euro 2020: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία! - Έκλεισε το... σπίτι της Αγγλίας στα πέναλτι (videos)

Euro 2020: Η Ιταλία λύγισε 3-2 στα πέναλτι (1-1κ.α.) την Αγγλία στο Wembley και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορίας της.

Οι «ατζούρι» 53 χρόνια μετά την πρώτη φορά ανέβηκαν και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης και μάλιστα το έπραξαν μέσα στο... σπίτι της Αγγλίας, η οποία ονειρευόταν το πρώτο της τρόπαιο.

Η ομάδα του Μαντσίνι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1) και τελικά να σηκώσει την κούπα μέσα στο Wembley, έχοντας πρωταγωνιστή στα πέναλτι τον Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία.

Η Ιταλία που έμεινε εκτός Μουντιάλ το 2018, έκανε το μεγάλο come back και με ένα τρομερό σερί 34 αγώνων δίχως ήττα, στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Αγγλία έκανε ένα ονειρικό ξεκίνημα στον τελικό, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Σο, ο οποίος ξεκίνησε και τελείωσε τη φάση. Ο παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Τρίπιερ και πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών.

Οι «ατζούρι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, με την απουσία του Σπινατσόλα να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής, ωστόσο οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ που τους έδωσε το γρήγορο τέρμα.

Γενικότερα, κατάφεραν με τη μίνιμουμ προσπάθεια να πάνε με το μάξιμουμ στα αποδυτήρια, καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους μακριά από την περιοχή. Ο Κιέζα ήταν ο πιο απειλητικός από την Ιταλία, η οποία έφερε κάποια στιγμή το ματς στα μέτρα της, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.

Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ινσίνιε, η «σκουάντρα ατζούρα» μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Δεν έβρισκε, πάντως, διαδρόμους στη μεγάλη περιοχή των Άγγλων, οι οποίοι έκαναν καλή δουλειά στην άμυνα. Η ομάδα του Μαντσίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 62ο λεπτό, με τον Κιέζα να κάνει το σουτ αλλά ο Πίκφορντ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση στην αριστερή γωνία.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν από πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο παθητικοί στο παιχνίδι και τελικά το πλήρωσαν, καθώς η Ιταλία αύξησε την πίεση της κι έχοντας κατοχή στο 71% έφτασε στο 1-1! Αυτό συνέβη στο 67' σε στημένη φάση διαρκείας, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι πριν ο Μπονούτσι τη στείλει στα δίχτυα. Ο αμυντικός της Γιουβέντους σε ηλικία 34 ετών και 71 ημερών έγινε ο γηραιότερος σκόρερ σε τελικό Euro, ξεπερνώντας τον Μπερντ Χόλτσενμπαϊν (30 ετών και 103 ημερών) από το 1976.

Μάλιστα, οι «ατζούρι» θα μπορούσαν να είχαν γυρίσει τούμπα το ματς στην ευκαιρία του Μπεράρντι στο 73' και μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας είχαν τον έλεγχο του ματς. Έχασαν, όμως, με τραυματισμό τον Κιέζα, ενώ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο την Αγγλία που έδειχνε να βρίσκεται εκτός ρυθμού. Κάπως έτσι κι ο τρίτος τελικός μεγάλης διοργάνωσης που έγινε στο Wembley οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ ανέβασαν την απόδοση τους. Κυκλοφόρησαν την μπάλα μετά από ώρα, αλλά είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, ενώ κι οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Ως εκ τούτου ο Πρωταθλητής Ευρώπης κρίθηκε στα πέναλτι, κάτι που είχε να συμβεί από το 1976 και την εποχή του Πανένκα.

Στη διαδικασία μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι και δίκαια αναδείχθηκε MVP του τουρνουά.