Ο Βινίσιους γλίτωσε τη Ρεάλ σε ματσάρα! – Τα γκολ σε Premier League, LaLiga, Serie A και Bundesliga

Ρεάλ Μαδρίτης

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Κυριακής (22/8) σε Premier League, LaLiga, Serie A και Bundesliga.

Την πρώτη της απώλεια, μόλις στη 2η αγωνιστική, είχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σαουθάμπτον.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με πάθος κι έκοψαν τη... φόρα των φορμαρισμένων «κόκκινων διαβόλων», πανηγυρίζοντας τον πρώτο τους βαθμό στη σεζόν. Οι παίκτες του Σόλσκιερ βρέθηκαν να χάνουν στο St. Mary's για δεύτερη σερί αγωνιστική περίοδο, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Μάλιστα, οι «Άγιοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει ακόμα και τη νίκη, καθώς ήταν καλύτερη στο τελευταίο κομμάτι του ματς.

Με ένα πέναλτι του Ντέλε Άλι από το 9ο λεπτό, η Τότεναμ πήρε τη νίκη (1-0) στην έδρα της Γουλβς κι έκανε το «2 στα 2». Ο Χάρι Κέιν πέρασε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό στη θέση του Σον, με τους φίλους των Spurs που ήταν στο Μολινό να τον χειροκροτούν.

Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο λονδρέζικο ντέρμπι, καθώς επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ στο Emirates. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την επιστροφή στο Λονδίνο πέτυχε το πρώτο τέρμα και γενικότερα έκανε άνω κάτω την άμυνα των «κανονιέρηδων».

Ο Βέλγος, όπως ήταν φυσικό, αποθεώθηκε από τους φίλους των «μπλε», οι οποίοι «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς.

Γερμανία

Σε μια αναμέτρηση που ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του Γκερντ Μίλερ και το παρών στην Allianz Arena έδωσε ο Ότο Ρεχάγκελ, η Μπάγερν Μονάχου τα βρήκε... σκούρα κόντρα στην Κολωνία.

Οι Βαυαροί κατάφεραν, πάντως, να πάρουν τη νίκη (3-2), χάρη σε δύο τέρματα του Σερζ Γκνάμπρι. Χόφενχαϊμ και Ουνιόν Βερολίνου αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 και διατήρησαν το αήττητο, παίρνοντας από έναν βαθμό.

Ισπανία

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Σοσιεδάδ, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Ράγιο Βαγιεκάνο με 1-0, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό κόντρα στην Έλτσε, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-0) και να κάνει το «2 στα 2». Οι πρωταθλητές Ισπανίας είδαν τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι κατοχή ακόμα και 63%(!), αλλά ένα λάθος του Κίκο Κασίγια έφτανε για να πάρουν το «τρίποντο». Ο τερματοφύλακας της Έλτσε έκανε λάθος έξοδο κι ο Άνχελ Κορέα πλάσαρε σε κενή εστία.

Την πρώτη της απώλεια στη LaLiga είχε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ήρθε ισόπαλη 3-3 στην έδρα της Λεβάντε, έπειτα από ένα τρελό ματς που βάζει υποψηφιότητα για τα καλύτερα της σεζόν.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό κι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση μέσα σε 12 λεπτά! Ο Βινίσιους έκανε το 2-2, αλλά η ομάδα της Βαλένθια βρήκε τρίτο τέρμα, ενώ είχε και δοκάρι στο 82' για να «καθαρίσει» το ματς!

Δεν τα κατάφερε και τρία λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος της Ρεάλ με ένα πανέμορφο τέρμα έκανε το 3-3, με τα δεδομένα να αλλάζουν ξανά στο 87' μετά την αποβολή του τερματοφύλακα Αιτόρ (για χέρι έξώ από την περιοχή). Η Λεβάντε είχε κάνει τις πέντε αλλαγές και στο τέρμα έκατσε ο αμυντικός, Ρούμπεν Βέζο, ωστόσο παρά την πίεση των παικτών του Αντσελότι η ολική ανατροπή δεν ήρθε.

Ιταλία

Απίστευτο «στραπάτσο» για τη Γιουβέντους, η οποία μολονότι προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, δεν κατάφερε να νικήσει την Ουντινέζε στο Φρίουλι. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Σέζνι κι «έκλεψαν» τον βαθμό (2-2), αναγκάζοντας τη «Μεγάλη Κυρία» σε... στραβοπάτημα με το «καλημέρα» στη Serie A.

Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είχαν δύο δοκάρια πριν το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, ενώ στο 95ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε αλλά το VAR ακύρωσε ως οφ σάιντ το γκολ. Ο Πορτογάλος «σταρ» μπήκε ως αλλαγή, καθώς σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ έχει ζητήσει να αποχωρήσει! Η απάντηση της Γιούβε ήταν άμεση, με τον Πάβελ Νέντβεντ να δηλώνει ότι: «το να μείνει στον πάγκο ήταν κοινή απόφαση και είναι φυσιολογικό. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο θα μείνει 100% στην ομάδα».

Σε ένα ματς που είχε τρεις αποβολές, η Μπολόνια νίκησε 3-2 τη Σαλερνιτάνα, μολονότι τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες! Από την άλλη οι «νεοφώτιστοι» είδαν τον Στράντμπεργκ να αποβάλλεται μέσα σε ένα λεπτό και να γίνεται ο πρώτος παίκτης τους που βλέπει κόκκινη στη «μεγάλη» κατηγορία μετά τον Τζενάρο Γκατούζο το 1999!

Με την... αύρα του Ζοσέ Μουρίνιο, η Ρόμα επικράτησε 3-1 της Φιορεντίνα στο Olimpico! Η αποβολή του Ντραγκόφσκι στο 17ο λεπτό, απλοποίησε κάπως τα πράγματα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Ζορντάν Βερτού (δύο γκολ) και Τάμι Έιμπραχαμ (δύο ασίστ και κέρδισε την αποβολή) έφτασαν σχετικά άνετα στην επικράτηση στο ντεμπούτο του «Special One» στον πάγκο τους.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε κι η Νάπολι, η οποία αν και ζορίστηκε αφού έπαιξε από νωρίς με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Οσιμέν στο 23') νίκησε 2-0 τη «νεοφώτιστη» Βενέτσια. Ο μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε σε όλο τον αγώνα.

ΤΑ ΓΚΟΛ...

Premier League - 2η αγωνιστική

Σάββατο (21/8)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 2-0 (18' Ζότα, 69' Μανέ)

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 2-0 (45'+3' Ινγκς, 62' πεν. Ελ Γκάζι)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 0-0

Λιντς-Έβερτον 2-2 (41' Κλιχ, 72' Ραφίνια - 30' πεν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50' Γκρέι)

Μάντσεστερ Σίτι-Νόριτς 5-0 (7' αυτ. Κρουλ, 22' Γκρίλις, 64' Λαπόρτ, 71' Στέρλινγκ, 84' Μαχρέζ)

Μπράιτον-Γουότφορντ 2-0 (10' Ντάφι, 41' Μοπέ)

Κυριακή (22/8)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (30' αυτ. Φρεντ - 55' Γκρίνγουντ)

Γουλβς-Τότεναμ 0-1 (9' πεν. Ντέλε Άλι)

Άρσεναλ-Τσέλσι 0-2 (15’ Λουκάκου, 35’ Τζέιμς)

Δευτέρα (23/8)

Γουέστ Χαμ-Λέστερ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες): Τσέλσι 6, Λίβερπουλ 6, Μπράιτον 6, Τότεναμ 6, Μάντσεστερ Γ. 4, Έβερτον 4, Μπρέντφορντ 4, Μάντσεστερ Σίτι 3, Γουέστ Χαμ 3 (1αγ.), Άστον Βίλα 3, Λέστερ 3 (1αγ.), Γουότφορντ 3, Σαουθάμπτον 1, Κρίσταλ Πάλας 1, Λιντς 1, Γουλβς 0, Μπέρνλι 0, Νιούκαστλ 0, Άρσεναλ 0, Νόριτς 0

Bundesliga - 2η αγωνιστική

Παρασκευή 20/8

Λειψία-Στουτγκάρδη 4-0 (38’, 52’ Σομποσλάι, 46’ Φόρσμπεργκ, 65’ πέν. Αντρέ Σίλβα)

Σάββατο 21/8

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 (6’ Γκρίφο, 53’ Σάλαϊ - 59’ αυτ. Κάιτελ)

Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-2 (60’ πεν. Λουκεμπάκιο - 74’ Μπακού, 88’ Ενμεσά)

Μπόχουμ-Μάιντς 2-0 (21’ Χόλτμαν, 56’ Πόλτερ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (50’ πεν. Αργκότα - 45’ Κλος)

Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 4-0 (3' αυτ. Ζόμερ, 8' Σικ, 55' Ντιαμπί, 87' Αμίρι)

Κυριακή 22/8

Χοφενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (14' Ακπογκούμα, 30' Μπρούουν Λάρσεν - 10' Γκίσελμαν, 47' Αβονίγι)

Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 3-2 (50' Λεβαντόφσκι, 57', 71' Γκνάμπρι - 60' Μοντεστ, 62' Ουτ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες): Βόλφσμπουργκ 6, Χοφενχάιμ 4, Λεβερκούζεν 4, Μπάγερν Μονάχου 4, Φράιμπουργκ 4, Λειψία 3, Ντόρτμουντ 3, Κολωνία 3, Μπόχουμ 3, Στουτγκάρδη 3, Μάιντς 3, Ουνιόν Βερολίνου 2, Αρμίνια Μπίλεφελντ 2, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1, Γκρόιτερ Φιρτ 1, Γκλάντμπαχ 1, Άουγκσμπουργκ 1, Χέρτα Βερολίνου 0

LaLiga - 2η αγωνιστική

Μπέτις-Κάντιθ 1-1 (22΄ Χουάνμι - 11΄ πεν. Νεγρέδο)

Αλαβές-Μαγιόρκα 0-1 (80’ Νίνο)

Γρανάδα-Βαλένθια 1-1 (16’ Λουίς Σουάρες - 88’ Σολέρ πεν.)

Εσπανιόλ-Βιγιαρεάλ 0-0

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 1-1 (50' Μαρτίνεθ - 75' Ντεπάι)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (68’ πέν. Ογιαρθάμπαλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Έλτσε 1-0 (39’ Κορέα)

Λεβάντε-Ρεάλ Μαδρίτης 3-3 (46' Ρότζερ Μαρτί, 57' Καμπάνια, 79' Ρομπέρ – 5' Μπέιλ, 73', 85' Βινίσιους)

Δευτέρα 23/8

Χετάφε-Σεβίλλη (21:00)

Οσασούνα-Θέλτα (23:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης 6, Ρεάλ Μαδρίτης 4, Μπαρτσελόνα 4, Μαγιόρκα 4, Βαλένθια 4, Σεβίλλη 3 (1αγ.), Ρεάλ Σοσιεδάδ 3, Λεβάντε 2, Κάντιθ 2, Μπέτις 2, Μπιλμπάο 2, Γρανάδα 2, Εσπανιόλ 2, Βιγιαρεάλ 2, Οσασούνα 1 (1αγ.), Έλτσε 1, Θέλτα 0 (1αγ.), Χετάφε 0 (1αγ.), Αλαβές 0, Ράγιο Βαγιεκάνο 0.

Serie A - 1η αγωνιστική

Βερόνα-Σασουόλο 2-3 (70’, 90’ Ζακανί - 32’ Ρασπαντόρι, 51’ Τζούρισιτς, 77’ Τραορέ)

Ίντερ-Τζένοα 4-0 (6’ Σκρίνιαρ, 14’ Τσαλχάνογλου, 74’ Βιδάλ, 87’ Τζέκο)

Έμπολι-Λάτσιο 1-3 (4’ Μπαντινέλι – 6’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31’ Λατσάρι, 41’πέν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο-Αταλάντα 1-2 (79’ Μπελότι – 6’ Μουριέλ, 90’+3’ Πίκολι)

Μπολόνια-Σαλερνιτάνα 3-2 (59’, 77’ Ντε Σιλβέστρι, 75’ Αρναούτοβιτς – 52’πέν. Μπονατσόλι, 70’ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-2 (51’πέν. Περέιρα, 84’ Ντολοφέου - 3’ Ντιμπάλα, 23’ Κουαδράδο)

Νάπολι-Βενέτσια 2-0 (62' Ινσίνιε, 74' Ελμάς)

Ρόμα-Φιορεντίνα 3-1 (28' Μκιταριάν, 64'+80' Βερετού - 60' Μελένκοβιτς)

Κάλιαρι-Σπέτσια (19:30)

Σαμπντόρια-Μίλαν (21:45)