Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Μυθικός Κριστιάνο Ρονάλντο, έγραψε ιστορία! – Όλα τα γκολ

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Τετάρτης (1/9) για την ευρωπαϊκή ζώνη.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε δύο γκολ μετά το 89ο λεπτό κι έδωσε τη νίκη (2-1) στην Πορτογαλία κόντρα στην Ιρλανδία, γράφοντας παράλληλα ιστορία!

Ο «CR7» έφτασε τα 111 τέρματα κι έσπασε το ιστορικό ρεκόρ που κρατούσε ο Ιρανός θρύλος, Αλί Νταεϊ, ο οποίος πέτυχε 109 γκολ! Ο Πορτογάλος «σταρ» είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των εθνικών ομάδων.

Η Δανία «καθάρισε» μέσα σε 80 δευτερόλεπτα, καθώς τόσο χρειάστηκε για να σημειώσει δύο τέρματα και να επικρατήσει 2-0 της Σκωτίας. Την ίδια στιγμή, η Γαλλία «γκέλαρε», καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Βοσνία, ενώ με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το ματς της Νορβηγίας με την Ολλανδία.

Μολονότι προηγήθηκε στο 93ο λεπτό, η Ουκρανία δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη διαδικασία. Το Καζακστάν ισοφάρισε στο τελικό 2-2 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ως εκ τούτου οι Ουκρανοί μετρούν τέσσερις ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Καζάκοι είχαν κάνει τη «ζημιά» και στο Κίεβο, όπου είχαν αποσπάσει 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης (1/9)

1ος Όμιλος

Λουξεμβούργο-Αζερμπαϊτζάν 2-1 (8' Γκοντσάλβες Πίντο, 28' Ροντρίγκες - 67' Μακμούντοφ)

Πορτογαλία-Ιρλανδία 2-1 (89', 90+6' Ρονάλντο - 45' Ίγκαν)

4ος Όμιλος

Καζακστάν-Ουκρανία 2-2 (74', 90+6' Βαλιούλιν - 2' Γιάρεμτσουκ, 90+3' Σικάν)

Γαλλία-Βοσνία 1-1 (40' Γκριεζμάν - 36' Τζέκο)

6ος Όμιλος

Νησιά Φαρόε-Ισραήλ 0-4 (12',44',90+2' Ζάχαβι, 52' Νταμπούρ)

Μολδαβία-Αυστρία 0-2 (45+1' Μπαουμγκάρτνερ, 90+4' Αρναούτοβιτς)

7ος Όμιλος

Λετονία-Γιβραλτάρ 3-1 (50', 85' Γκουντκόβσκις, 89' Τσιγκάνικς - 71' Ντε Μπαρ)

Νορβηγία-Ολλανδία 1-1 (20' Χάαλαντ - 37' Κλάασεν)

Τουρκία-Μαυροβούνιο 2-2 (9' Ουντέρ, 31' Γιαζίτσι - 40' Μάρουσιτς, 90+7' Ραντούνοβιτς)