Ο Τσιμίκας απέκλεισε τους Τζόλη, Γιαννούλη - Όλα τα γκολ σε Serie A, LaLiga και Carabao Cup (videos)

Κώστας Τσιμίκας Λίβερπουλ
Twitter: @LFC

Δείτε όλα τα γκολ από τους αγώνες της Τρίτης (21/9) σε Serie A, LaLiga και Carabao Cup.

Η Λίβερπουλ νίκησε 3-0 στην έδρα της Νόριτς και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Carabao Cup.

Η αναμέτρηση είχε έντονο ελληνικό χρώμα, καθώς ο Κώστας Τσιμίκας για τους «κόκκινους» κι οι Χρήστος Τζόλης και Δημήτρης Γιαννούλης για τα «καναρίνια» ξεκίνησαν βασικοί κι είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ο Τσιμίκας είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ κι έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο, ενώ έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό, με τον Ρόμπερτσον να παίρνει τη θέση του. Από την άλλη ο Γιαννούλης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τζόλης έχασε μεγάλη ευκαρία για το 1-1 στο 42', καθώς είδε, στην εκτέλεση του, τον Κέλεχερ να διώχνει την μπάλα με το πόδι. Ο πρώτος αγωνίστηκε σε όλο το ματς, ενώ ο δεύτερος έδωσε τη θέση του στον Πούκι στο 69’.

Η Γουίκομ αιφνιδίασε τη Μάντσεστερ Σίτι και προηγήθηκε στο «Etihad», αλλά στη συνέχεια οι «πολίτες» «ξύπνησαν» και πήραν εύκολα την πρόκριση, επικρατώντας 6-1! Την έκπληξη της βραδιάς έκανε η ΚΠΡ, η οποία απέκλεισε την Έβερτον στα πέναλτι, ενώ η Μπρέντφορντ «σκόρπισε» 7-0 την Όλνταμ.

Ισπανία (LaLiga)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έδειξε καρδιά πρωταθλήτριας κι απέδρασε με το «τρίποντο» (2-1) από την έδρα της Χετάφε. Οι «ροχιμπλάνκος» πέτυχαν τεράστια ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο του ματς στη Μαδρίτη, αναγκάζοντας την ομάδα του Μίτσελ στην έκτη ήττα της σε ισάριθμα ματς! Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδα του, η οποία επιστρέφει στις νίκες μετά από δύο σερί εντός έδρας ισοπαλίες.

Με γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο στις καθυστερήσεις, η Ράγιο Βαγιεκάνο νίκησε 2-1 στην έδρα της Μπιλμπάο, ενώ νίκη «ανάσα» πέτυχε η Θέλτα, η οποία επικράτησε 2-0 της Λεβάντε στη Βαλένθια.

Ιταλία (Serie A)

Η Ίντερ άλλαξε την εικόνα της στο δεύτερο μέρος κι ανέτρεψε την κατάσταση στη Φλωρεντία! Οι πρωταθλητές Ιταλίας νίκησαν 3-1 τη Φιορεντίνα και διατήρησαν το αήττητο, έχοντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Οι «βιόλα» τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Γκονζάλες, ο οποίος δέχθηκε δύο κίτρινες σε ένα λεπτό! Στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα νίκησε 2-1 τη Σασουόλο και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, δείχνοντας ότι «ξύπνησε» μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Συγκλονιστικό ματς στην Μπολόνια, με την τοπική ομάδα και την Τζένοα να έρχονται ισόπαλες 2-2! Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δύο πέναλτι στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Αρναούτοβιτς να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 85’ και τον Κρισίτο να απαντά με τον ίσιο τρόπο τέσσερα λεπτά αργότερα. Στις καθυστερήσεις, ο προπονητής της Μπολόνια, Σίνισα Μιχαΐλοβιτς «τρελάθηκε» όταν δεν δόθηκε φάουλ σε παίκτη του, ο διαιτητής τον απέβαλε κι εκείνος κατά την αποχώρηση του έριξε ορισμένα «γαλλικά».

Serie A (5η αγωνιστική)

Τρίτη (21/9)

Μπολόνια-Τζένοα 2-2 (49’ Χίκι, 85’ πεν. Αρναούτοβιτς – 55’ Ντέστρο, 89’ πεν. Κρισίτο)

Φιορεντίνα-Ίντερ 1-3 (23’ Σοτίλ – 52’ Νταρμιάν, 55’ Τζέκο, 87’ Πέρισιτς)

Αταλάντα-Σασουόλο 2-1 (3' Γκόζενς, 37' Τζαπακόστα - 44' Μπεράρντι)

Ρόμα-Ουντινέζε (21:45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες): Ιντερ 13 (5αγ.), Νάπολι 12, Μίλαν 10, Αταλάντα 10 (5αγ.), Ρόμα 9, Φιορεντίνα 9 (5αγ.), Μπολόνια 8 (5αγ.), Ουντινέζε 7, Λάτσιο 7, Τορίνο 6, Σαμπντόρια 5, Σασουόλο 4, Σπέτσια 4, Τζένοα 4 (5αγ.), Βερόνα 3, Έμπολι 3, Βενέτσια 3, Γιουβέντους 2, Κάλιαρι 2, Σαλερνιτάνα 0

LaLiga (6η αγωνιστική)

Χετάφε-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (45' Μίτροβιτς - 78', 91' Λ. Σουάρες)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (33' αυτ. Σις-5' Αλβαρο Γκαρσία, 90'+5' Φαλκάο)

Λεβάντε-Θέλτα 0-2 (66' Ασπας, 85' Μέντες)

Εσπανιόλ-Αλαβές (20:30)

Σεβίλλη-Βαλένθια (20:30)

Βιγιαρεάλ-Έλτσε (23:00)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μαγιόρκα (23:00)

Γρανάδα-Ρεάλ Σοσιεδάδ (20:30)

Οσασούνα-Μπέτις (20:30)

Κάντιθ-Μπαρτσελόνα (23:00)