«Εξάσφαιρη» Φιορεντίνα, σοκ για Μίλαν! - Tα γκολ σε Premier League, Serie A, Bundesliga (vids)

Serie A Ιταλία

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier LeagueSerie A και Bundesliga

Φοβερή και τρομερή η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου (έπαιξε σε όλο το 90λεπτο) σόκαρε τη Μίλαν! Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν (2-1) με ανατροπή μέσα στο μιλάμε με… buzzer beater του Γκιασί στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 45’ ο Τέο Ερντάντες έχασε πέναλτι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής, Μάρκο Σέρα δεν άφησε το πλεονέκτημα σε φάουλ πάνω στον Ρέμπιτς, με αποτέλεσμα το γκολ του Μεσίας να μην μετρήσει! Έτσι αντί για 2-1, το σκορ έγινε λίγο αργότερα 1-2 κι οι «ροσονέρι» έμειναν με τις «φωνές» για τη διαιτησία. Την ίδια ώρα, η Νάπολι έφυγε με το «διπλό» (2-0) από την έδρα της Μπολόνια, χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχε ο Λοσάνο.

Η Φιορεντίνα ήταν εντυπωσιακή κι «ισοπέδωσε» 6-0 την Τζένοα στο παιχνίδι που «έριξε» την αυλαία της 22ης αγωνιστικής. Οι «βιόλα» επέστρεψαν έτσι με εμφατικό τρόπο στις νίκες, καθώς δεν είχαν πανηγυρίσει «τρίποντο» στα τρία προηγούμενα ματς.

PREMIER LEAGUE

Η Premier League ανακοίνωσε την αναβολή της… εξ αναβολής αναμέτρησης, Μπέρνλι – Γουότφορντ, η οποία ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί το βράδυ της Τρίτης (18/1).

Οι αγώνες της Κυριακής

Η Ίντερ πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις της κι είδε το νικηφόρο σερί της να σταματάει στα εννιά ματς.

Μάλιστα, οι «νερατζούρι» θα πρέπει να νιώθουν και χαρούμενοι με τη «λευκή» ισοπαλία (0-0), καθώς η Αταλάντα ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να είχε πάρει το «τρίποντο». Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι πρωταθλητές Ιταλίας μετρούσαν 39 συνεχόμενα ματς, όπου είχαν βρει δίχτυα, κάτι που δεν κατάφεραν απόψε στο Μπέργκαμο.

Ιδανικό ντεμπούτο με τη φανέλα της Ρόμα πραγματοποίησε ο Σέρτζιο Ολιβέιρα, ο οποίος πέτυχε το γκολ στη νίκη 1-0 επί της Κάλιαρι. Επίσης, ο 17χρονος Έλληνας, Δημήτρης Κεραμίτσης επιλέχθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην αποστολή των Ρωμαίων. Μάλιστα, ο Ζοσέ Μουρίνιο του έδωσε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει και το ντεμπούτο του, καθώς τον έβαλε στα τελευταία λεπτά του ματς, κάνοντας το όνειρό του πραγματικότητα.

Η Ελλάς Βερόνα πήρε με επιβλητικό τρόπο τη νίκη (4-2) στην έδρα της Σασουόλο. Η ομάδα του Τούντορ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, έχοντας κορυφαίο τον Μπαράκ, ο οποίος έκανε χατ τρικ. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε βασικός κι έδωσε τις ασίστ στα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Από έναν βαθμό πήραν Βενέτσια κι Έμπολι, οι οποίες έμειναν στο 1-1.

Μετά από ακριβώς έναν μήνα, η Λίβερπουλ επέστρεψε και πάλι στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν 3-0 της Μπρέντφορντ και πανηγύρισαν «τρίποντο», μετά από τρία ματς, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο για τους νικητές. Την ίδια ώρα, η Λιντς πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», καθώς πέτυχε μεγάλο «διπλό» στο Λονδίνο, νικώντας 3-2 τη Γουέστ Χαμ.

BUNDESLIGA

Πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πήρε η Άουγκσμπουργκ, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν έδαφος στη μάχη που δίνουν για έξοδο στην Ευρώπη. Με τέρμα του Κάστρο στο 83ο λεπτό, η Αρμίνια Μπίλεφελντ γλίτωσε την ήττα (2-2) στο ντέρμπι της ουράς με την Γκρόιτερ Φιρτ. Ένα αποτέλεσμα που δεν… άρεσε σε καμία από τις δύο ομάδες.

Οι αγώνες του Σαββάτου

Με τον Ντιμπάλα να ανοίγει τον δρόμο, η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε κι έπιασε την Αταλάντα στην τέταρτη θέση. Οι «μπιανκονέρι», βέβαια, έχουν δύο ματς περισσότερα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι είχαν τον έλεγχο του ματς κόντρα στην ομάδα του Ούντινε, η οποία απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ. Επίσης, είχε και τον Αργεντινό επιθετικό «κεφάτο», ενδεχομένως γιατί ήθελε να δώσει απαντήσεις, καθώς η «Μεγάλη Κυρία» του μείωσε τις απολαβές που είχαν συμφωνηθεί στο νέο του συμβόλαιο. Την ερχόμενο εβδομάδα οι δύο πλευρές θα έχουν ξανά νέα επαφή.

Εύκολο απόγευμα για τη Λάτσιο, η οποία έφυγε με το «τρίποντο» από την έδρα της Σαλερνιτάνα. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει, επικράτησε 3-0 των «νεοφώτιστων». Η Τορίνο έκανε την ανατροπή στην έδρα της Σαμπντόρια και πήρε το «τρίποντο» (2-1), το οποίο την κρατά κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπροστά με 2-0, αλλά η Άστον Βίλα επέστρεψε και πήρε έναν παλικαρίσιο βαθμό (2-2).

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα για να επιστρέψει στο ματς. Οι Ντιν και Κοουτίνιο έκαναν το ντεμπούτο τους με τους «χωριάτες», με τον δεύτερο μάλιστα να σκοράρει στην επιστροφή του στην Αγγλία. Κάπως έτσι πήγαν… στράφι τα δύο εκπληκτικά γκολ του Μπρούνο Φερνάντες, με τη Γιουνάιτεντ να έχει μόλις μια νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε (1-0) το ντέρμπι κορυφής με την Τσέλσι και… χάθηκε στο +13 από τους «μπλε». Οι «πολίτες» επιβεβαίωσαν για ακόμη μια φορά ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και δεν αφήνουν κανένα περιθώριο στους άλλους διεκδικητές του τίτλου. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε «τρίποντο» σε ακόμη ένα ντέρμπι κι έφτασε τις 12 συνεχόμενες νίκες στην Premier League. Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ήταν ο «χρυσός» σκόρερ, με πολύ όμορφο τελείωμα στο 70ο λεπτό.

Η Γουλβς συνεχίζει να εντυπωσιάζει και πήρε άλλη μια νίκη, καθώς επικράτησε 3-1 της Σαουθάμπτον. Την ίδια ώρα, η Νιουκάστλ απέτυχε για ακόμη μια αγωνιστική να πάρει «τρίποντο», μένοντας στο 1-1 με τη Γουότφορντ, ενώ η Νόριτς πέτυχε σπουδαία νίκη (2-1 επί της Έβερτον). Για τους γηπεδούχους, ο Δημήτρης Γιαννούλης μπήκε ως αλλαγή στο 80ο λεπτό κι ο Χρήστος Γιαννούλης στο 87’.

BUNDESLIGA

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι φρόντισε να βάλει και πάλι την Μπάγερν στον… σωστό δρόμο! Μετά την ήττα από την Γκλάντμπαχ, οι Βαυαροί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη το 2022, καθώς επικράτησαν 4-0 της Κολωνίας. Ο «Λέβα» σημείωσε χατ τρικ κι έφτασε τα 300 γκολ στην καριέρα του στο γερμανικό πρωτάθλημα. Τα 226 είναι με την Μπάγερν και τα 74 με την Ντόρτμουντ, ενώ φέτος μετράει ήδη 23 γκολ σε 19 αγώνες.

Η Λεβερκούζεν έφυγε με το «διπλό» (2-1) από την έδρα της Γλάντμπαχ κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν και παρέμειναν χαμηλά.

Το «2 στα 2» μέσα στο 2022 έκανε η Λειψία, η οποία νίκησε 2-0 τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου. Ο Έλληνας αμυντικός έκανε πέναλτι (λόγω χεριού) μόλις στο 10ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα τραυματίστηκε σε μονομαχία. Συνέχισε κανονικά κι έγινε αλλαγή στο 82’.

Η Ουνιόν Βερολίνου συνεχίζει τις… υψηλές πτήσεις, καθώς νίκησε 2-1 τη Χοφενχάιμ, ενώ σημαντικό «τρίποντο» πήρε κι η Μάιντζ, η οποία έκαμψε δύσκολα (1-0) την αντίσταση της Μπόχουμ. Στη «λευκή» ισοπαλία «κόλλησαν» Βόλφσμπουργκ και Χέρτα Βερολίνου.

Οι αγώνες της Παρασκευής

Η Ντόρτμουντ μπήκε φορτσάτη στο 2022 και πλησίασε στο -3 την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, η οποία έχει πάντως ένα ματς λιγότερο. Η Μπορούσια πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και «διέλυσε» με 5-1 τη Φράιμπουργκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν, φυσικά, ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα κι έφτασε τα 78 σε 77 αγώνες! Παράλληλα, η Ντόρτμουντ ξεπέρασε τα 2000 (βλ. 2001) σε εντός έδρας ματς της στην Bundesliga.

Μπράιτον και Κρίσταλ Πάλας πήραν από έναν βαθμό, μετά το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 38ο λεπτό, ενώ στο 40’ δεν μέτρησε το γκολ του Μοπά μετά την παρέμβαση του VAR. Στο 68ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι «τιμώρησαν» τους «Γλάρους», οι οποίοι κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα στο 87’, καθώς η τύχη τους «χαμογέλασε» κι ισοφάρισαν με αυτογκόλ.

PREMIER LEAGUE - 22η αγωνιστική

Παρασκευή (14/01)

Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (87' αυτ. Άντερσεν - 69' Γκάλαγκερ)

Σάββατο (15/01)

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-0 (70' Ντε Μπρόινε)

Γουλβς - Σαουθάμπτον 3-1 (37' πέν. Χιμένες, 59' Κόουντι, 90+1' Τραορέ - 84' Γουόρντ-Πράους)

Μπέρνλι - Λέστερ (αναβολή)

Νιούκαστλ - Γουότφορντ 1-1 (49' Σεντ-Μαξιμέν - 88' Ζοάο Πέδρο)

Νόριτς - Έβερτον 2-1 (16' αυτ. Κιν, 18' Άιντα - 60' Ριτσάρλισον)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (77' Ράμσεϊ, 81' Κουτίνιο - 6', 67' Φερνάντες)

Κυριακή (16/01)

Γουέστ Χαμ - Λιντς 2-3 (34' Μπόουεν, 52' Φορνάλς - 10', 37', 60' Χάρισον)

Λίβερπουλ - Μπρέντφορντ 3-0 (44' Φαμπίνιο, 69' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, 77' Μιναμίνο)

Τότεναμ - Άρσεναλ (αναβολή)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μάντσεστερ Σίτι 56 (22αγ.), Λίβερπουλ 45 (21αγ.), Τσέλσι 43 (22αγ.), Γουέστ Χαμ 37 (22αγ.), Άρσεναλ 35 (20αγ.), Τότεναμ 33 (18αγ.), Μάντσεστερ Γιουν. 32 (20αγ.), Γουλβς 31 (20αγ.), Μπράιτον 28 (20αγ.), Λέστερ 25 (18αγ.), Κρίσταλ Πάλας 24 (21αγ.), Σαουθάμπτον 24 (21αγ.), Άστον Βίλα 23 (20αγ.), Μπρέντφορντ 23 (21αγ.), Λιντς 20 (22αγ.), Έβερτον 19 (19αγ.), Γουότφορντ 14 (19αγ.), Νόριτς 13 (21αγ.), Νιούκαστλ 12 (20αγ.), Μπέρνλι 11 (17αγ.)

SERIE A - 22η αγωνιστική

Σάββατο (15/1)

Σαμπντόρια - Τορίνο 1-2 (18' Καπούτο-27' Σινγκό, 67' Πράετ)

Σαλερνιτάνα - Λάτσιο 0-3 (7', 10' Ιμόμπιλε, 66' Λατσάρι)

Γιουβέντους - Ουντινέζε 2-0 (19’ Ντιμπάλα, 79’ ΜακΚένι)

Κυριακή (16/1)

Σασουόλο - Βερόνα 2-4 (54’ Σκαμάκα, 67’ Ντεφρέλ-37’ Καπράρι, 44’, 57 πεν., 90+4’ Μπαράκ)

Βενέτσια - Έμπολι 1-1 (73' Οκερέκε - 26' Ζουρκόβσκι)

Ρόμα - Κάλιαρι 1-0 (33' Ολιβέιρα)

Αταλάντα - Ίντερ 0-0

Δευτέρα 17 Ιανουαρίου

Μπολόνια - Νάπολι 0-2 (20', 47' Λοσάνο)

Μίλαν - Σπέτσια 1-2 (45'+1' Λεάο - 64' Αγκουντέλο, 90'+5' Γκιασί)

Φιορεντίνα - Τζένοα 6-0 (15’Οντριοθολα, 34’ Μποναβεντούρα, 42’ 69’ Μπιράγκι, 51’ Βλάχοβιτς, 77’ Τορέιρα)

Η βαθμολογία (σε 22 αγώνες): Ίντερ 50 (21αγ.), Μίλαν 48, Νάπολι 46, Αταλάντα 42 (21αγ.), Γιουβέντους 41, Ρόμα 35, Λάτσιο 35, Φιορεντίνα 35 (21αγ.), Τορίνο 31 (21αγ.), Βερόνα 30, Σασουόλο 28, Έμπολι 29, Μπολόνια 27 (21αγ.), Σπέτσια 22, Ουντινέζε 20 (20αγ.), Σαμπντόρια 20, Βενέτσια 18 (21αγ.), Κάλιαρι 16, Τζένοα 12, Σαλερνιτάνα 11 (20αγ.)

BUNDESLIGA - 19η αγωνιστική

Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 5-1 (14', 29' Μενιέ, 45+1', 75' Χάαλαντ, 85' Νταχούντ - 61' Ντεμίροβιτς)

Βόλφσμπουργκ - Χέρτα Βερολίνου 0-0

Ουνιόν Βερολίνου - Χόφενχαϊμ 2-1 (22' Φογκλσάμερ, 73' Πρέμελ - 16' αυτ. Μπαουμγκάρτλ)

Στουτγκάρδη - Λειψία 0-2 (11' πεν. Αντρέ Σίλβα, 70' Νκουνκού)

Μάιντς - Μπόχουμ 1-0 (48' Σαντ Γιούστε)

Κολωνία - Μπάγερν Μονάχου 0-4 (9', 62', 74' Λεβαντόφσκι, 25' Τολισό)

Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν 1-2 (81’ Ελβέντι – 51’ Άντριχ, 74’ Σικ)

Άουγκσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (38' Γκρέγκοριτς - 22' Καμάντα)

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Γκρόιτερ Φιρτ 2-2 (8' Οκουγκάβα, 83' Κάστρο - 35' Λέβελινγκ, 67' Νίλσεν)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 19 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 46, Ντόρτμουντ 40, Λεβερκούζεν 32, Χοφενχάιμ 31, Ουνιόν Βερολίνου 31, Φράιμπουργκ 30, Λειψία 28, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 28, Κολωνία 28, Μάιντς 27, Μπόχουμ 23, Γκλάντμπαχ 22, Χέρτα Βερολίνου 22, Βόλφσμπουργκ 21, Άουγκσμπουργκ 19, Αρμίνια Μπίλεφελντ 18, Στουτγκάρδη 18, Γκρόιτερ Φιρτ 7.