Νέα «γκέλα» κι εκτός τίτλου η Τσέλσι - Τα γκολ σε Premier League, LaLiga, Coppa Italia, DFB Pokal

Premier League Πρεμιερ Λιγκ

Δείτε γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier LeagueLaLiga, Coppa Italia και Κύπελλο Γερμανίας.

Η Τσέλσι είχε μια ακόμη απώλεια κι ουσιαστικά αποχαιρέτησε τις ελπίδες που είχε για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Οι «μπλε» έμειναν στο 1-1 στην έδρα της Μπράιτον, σε ματς για την 24η αγωνιστική, η οποία βέβαια είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 8-9-10 Φεβρουαρίου. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως, θα αγωνιστεί εκείνη την περίοδο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Η ομάδα του Τούχελ δεν μπόρεσε να νικήσει για δεύτερη φορά φέτος τους «γλάρους» (1-1 και στο Λονδίνο) κι ουσιαστικά θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα παλέψει για μια θέση στο Champions League της ερχόμενης σεζόν.

«Αεράτη» στους «8» η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ήταν «αεράτη» και προκρίθηκε με… περίπατο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Σασουόλο ή Κάλιαρι. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 4-1 της Σαμπντόρια, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Με μαγική λόμπα του Τσίρο Ιμόμπιλε, η Λάτσιο «λύγισε» 1-0 την Ουντινέζε στην παράταση και προκρίθηκε στους «8» του Coppa Italia. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες στο 90λεπτο, ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Τελικά, τη διαφορά έκανε ο Ιταλός «μπόμπερ», ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 71’. Ήταν το 21ο τέρμα του σε 25 συμμετοχές την τρέχουσα σεζόν.

Η Ζανκτ Πάουλι απέκλεισε την Ντόρτμουντ

Η Ζανκτ Πάουλι έκανε το μεγάλο «μπαμ» στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Η ιστορική ομάδα του Αμβούργου, η οποία αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία, νίκησε 2-1 την Ντόρτμουντ και την άφησε εκτός συνέχεια στον θεσμό. Η άλλη ομάδα της πόλης, το άλλοτε «κραταιό» Αμβούργο απέκλεισε την Κολωνία στα πέναλτι με 4-3. Ο κανονικός αγώνες ολοκληρώθηκε 0-0, ενώ στην παράταση οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα γκολ (1-1). Στα προημιτελικά προκρίθηκε κι η Μπόχουμ των Σταφυλλίδη και Λαμπρόπουλου (έμειναν αμφότεροι στον πάγκο), καθώς επικράτησε 3-1 της Μάιντς.

Με κεκτημένη ταχύτητα η Μπέτις

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση επί της Σεβίλλης στο Copa del Rey, η Μπέτις επικράτησε 4-0 της Αλαβές και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τρομερό ματς στο «Nuevo Mirandilla», με την Κάντιθ και την Εσπανιόλ να έρχονται ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η ομάδα της Καταλονίας ισοφάρισε στο 95’!

PREMIER LEAGUE - 24η αγωνιστική

Μπράιτον-Τσέλσι 1-1 (60' Γουέμπστερ - 28' Ζίγες)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μάντσεστερ Σίτι 56 (22αγ.), Λίβερπουλ 45 (21αγ.), Τσέλσι 44 (23αγ.), Γουέστ Χαμ 37 (22αγ.), Άρσεναλ 35 (20αγ.), Τότεναμ 33 (18αγ.), Μάντσεστερ Γιουν. 32 (20αγ.), Γουλβς 31 (20αγ.), Μπράιτον 29 (21αγ.), Λέστερ 25 (18αγ.), Κρίσταλ Πάλας 24 (21αγ.), Σαουθάμπτον 24 (21αγ.), Άστον Βίλα 23 (20αγ.), Μπρέντφορντ 23 (21αγ.), Λιντς 22 (20αγ.), Έβερτον 19 (19αγ.), Γουότφορντ 14 (19αγ.), Νόριτς 13 (21αγ.), Νιούκαστλ 12 (20αγ.), Μπέρνλι 11 (17αγ.)

LA LIGA - 21η αγωνιστική

Κυριακή (16/01)

Έλτσε - Βιγιαρεάλ 1-0 (78' Μπογέ)

Τρίτη (18/01)

Μπέτις - Αλαβές 4-0 (11', 41' Μπόρχα Ιγκλέσιας, 29' Κανάλες, 54' Χουάνμι)

Κάντιθ - Εσπανιόλ 2-2 (54' Νεγρέδο, 90'+1' Αλέχο - 10' Μορλάνες, 90'+5' Ντε Τομάς)

Χετάφε - Γρανάδα (20:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 20 αγώνες): Ρεάλ Μαδρίτης 49 (21αγ.), Σεβίλλη 44, Μπέτις 37 (21αγ.), Ατλέτικο Μαδρίτης 33, Σοσιεδάδ 33, Μπαρτσελόνα 32, Ράγιο Βαγιεκάνο 31, Βιγιαρεάλ 29 (21αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 28 (21αγ.), Βαλένθια 28, Εσπανιόλ 27 (21αγ.), Οσασούνα 25, Γρανάδα 24, Θέλτα 23, Έλτσε 22 (21αγ.), Μαγιόρκα 20, Χετάφε 18, Αλαβές 17 (21αγ.), Κάντιθ 15 (21αγ.), Λεβάντε 11