Πρώτη νίκη το 2022 για τη Γιουνάιτεντ - Τα γκολ σε Premier League, LaLiga, Coppa Italia, DFB Pokal

Κριστιάνο Ρονάλντο Cristiano Ronaldo

Δείτε γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier LeagueLaLiga, Copa del Rey, Coppa Italia και Κύπελλο Γερμανίας.

Την πρώτη της νίκη το 2022 πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία νίκησε 3-1 στην έδρα της Μπρέντφορντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν προβληματική εικόνα στο πρώτο μέρος, αλλά μετά την ανάπαυλα ανέβασαν εντυπωσιακά την απόδοση τους, με αποτέλεσμα να σημειώσουν τρία τέρματα. Η ομάδα του Ράνγκνικ πήρε ένα σπουδαίο «τρίποντο» στη μάχη που δίνει για να εξασφαλίσει μια θέση στο ερχόμενο Champions League, έγινε, παράλληλα, η πρώτη επί εποχής Premier League που φτάνει τα 300 «διπλά».

Στο 71ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε αλλαγή και δεν έκρυψε τον εκνευρισμό του την ώρα που πήγαινε στον πάγκο της Γιουνάιτεντ.

Την ανατροπή της χρονιάς η Τότεναμ

Απίστευτη ανατροπή από την Τότεναμ, η οποία έχανε με 2-1 ως το 95ο λεπτό, αλλά στο τέλος νίκησε 3-2 στην έδρα της Λέστερ. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Μπέργκβαϊν (μπήκε ως αλλαγή στο 79'), ο οποίος ισοφάρισε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έδωσε το «τρίποντο» στους «Spurs» στο 97’!

«Θύμα» έκπληξης η Γκλάντμπαχ

Η κακή σεζόν για την Γκλάντμπαχ συνεχίζεται, καθώς έμεινε εκτός συνέχειας από το Κύπελλο Γερμανίας, γνωρίζοντας βαριά ήττα. Το Ανόβερο του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, Νίκλας Χουλτ επικράτησε 3-0 της Μπορούσια και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «8». Την ίδια ώρα, η Λειψία έκανε το.. χρέος κόντρα στη Χάνσα Ροστόκ. Πήρε την πρόκριση με εύκολη νίκη (2-0).

Οι τελευταίες (χρονικά) ομάδες που έκλεισαν «εισιτήριο» για τους «8» του DFB Pokal ήταν η Φράιμπουργκ κι η Ουνιόν Βερολίνου. Η πρώτη έκανε εντυπωσιακό πέρασμα (4-1) από την έδρα της Χοφενχάιμ, ενώ η δεύτερη θριάμβευσε στο ντέρμπι της γερμανικής πρωτεύουσας, κερδίζοντας (3-2) στο γήπεδο της Χέρτα.

Τα… χρειάστηκε η Ίντερ

Η Έμπολι έφτασε μια… ανάσα από μια σπουδαία επιτυχία, αλλά η Ίντερ ισοφάρισε στο 91’ και κερδίζοντας 3-2 στην παράταση πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Coppa Italia. Οι πρωταθλητές τα… χρειάστηκαν για τα καλά, καθώς χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή στην ανατροπή!

Η Σασουόλο νίκησε 1-0 την Κάλιαρι κι έγραψε ιστορία, καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε μέχρι το 74ο λεπτό, ενώ ο Χρήστος Κουρφαλίδης ήταν στην ενδεκάδα των φιλοξενούμενων κι αγωνίστηκε ως το 78’.

Απέκλεισε την Ατλέτικο η Σοσιεδάδ

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa del Rey πήρε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης. Πριν την έναρξη του αγώνα υπήρξαν άσχημες εικόνες, καθώς οι οπαδοί των γηπεδούχων επιτέθηκαν στο πούλμαν των πρωταθλητών Ισπανίας.

Κερδισμένη η… Ρεάλ!

Βαλένθια και Σεβίλλη έμειναν στο 1-1 για τη LaLiga, αποτέλεσμα που έκανε χαρούμενη τη... Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 τους Μαδριλένους, ενώ οι «νυχτερίδες» έμειναν με δέκα παίκτες στο 89’, λόγω αποβολής του Γκαγιά.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ

Η Τσέλσι είχε μια ακόμη απώλεια κι ουσιαστικά αποχαιρέτησε τις ελπίδες που είχε για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Οι «μπλε» έμειναν στο 1-1 στην έδρα της Μπράιτον, σε ματς για την 24η αγωνιστική, η οποία βέβαια είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 8-9-10 Φεβρουαρίου. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως, θα αγωνιστεί εκείνη την περίοδο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Η ομάδα του Τούχελ δεν μπόρεσε να νικήσει για δεύτερη φορά φέτος τους «γλάρους» (1-1 και στο Λονδίνο) κι ουσιαστικά θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα παλέψει για μια θέση στο Champions League της ερχόμενης σεζόν.

«Αεράτη» στους «8» η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ήταν «αεράτη» και προκρίθηκε με… περίπατο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Σασουόλο ή Κάλιαρι. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 4-1 της Σαμπντόρια, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Με μαγική λόμπα του Τσίρο Ιμόμπιλε, η Λάτσιο «λύγισε» 1-0 την Ουντινέζε στην παράταση και προκρίθηκε στους «8» του Coppa Italia. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες στο 90λεπτο, ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Τελικά, τη διαφορά έκανε ο Ιταλός «μπόμπερ», ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 71’. Ήταν το 21ο τέρμα του σε 25 συμμετοχές την τρέχουσα σεζόν.

Η Ζανκτ Πάουλι απέκλεισε την Ντόρτμουντ

Η Ζανκτ Πάουλι έκανε το μεγάλο «μπαμ» στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Η ιστορική ομάδα του Αμβούργου, η οποία αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία, νίκησε 2-1 την Ντόρτμουντ και την άφησε εκτός συνέχεια στον θεσμό. Η άλλη ομάδα της πόλης, το άλλοτε «κραταιό» Αμβούργο απέκλεισε την Κολωνία στα πέναλτι με 4-3. Ο κανονικός αγώνες ολοκληρώθηκε 0-0, ενώ στην παράταση οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα γκολ (1-1). Στα προημιτελικά προκρίθηκε κι η Μπόχουμ των Σταφυλλίδη και Λαμπρόπουλου (έμειναν αμφότεροι στον πάγκο), καθώς επικράτησε 3-1 της Μάιντς.

Με κεκτημένη ταχύτητα η Μπέτις

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση επί της Σεβίλλης στο Copa del Rey, η Μπέτις επικράτησε 4-0 της Αλαβές και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τρομερό ματς στο «Nuevo Mirandilla», με την Κάντιθ και την Εσπανιόλ να έρχονται ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η ομάδα της Καταλονίας ισοφάρισε στο 95’!

PREMIER LEAGUE

Τετάρτη (19/1) - 17η αγωνιστική

Λέστερ - Τότεναμ 2-3 (24' Ντάκα, 76' Μάντισον, 90+5', 90+6' Μπέργκβαϊν - 38' Κέιν)

Μπρέντφορντ - Μάντσεστερ Γ. 1-3 (85' Τόνι - 55' Ελάνγκα, 62' Γκρίνγουντ, 77' Ράσφορντ)

Τρίτη (18/1) - 24η αγωνιστική

Μπράιτον-Τσέλσι 1-1 (60' Γουέμπστερ - 28' Ζίγες)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μάντσεστερ Σίτι 56 (22αγ.), Λίβερπουλ 45 (21αγ.), Τσέλσι 44 (23αγ.), Γουέστ Χαμ 37 (22αγ.), Τότεναμ 36 (19αγ.), Άρσεναλ 35 (20αγ.), Μάντσεστερ Γιουν. 35 (21αγ.), Γουλβς 31 (20αγ.), Μπράιτον 29 (21αγ.), Λέστερ 25 (19αγ.), Κρίσταλ Πάλας 24 (21αγ.), Σαουθάμπτον 24 (21αγ.), Άστον Βίλα 23 (20αγ.), Μπρέντφορντ 23 (22αγ.), Λιντς 22 (20αγ.), Έβερτον 19 (19αγ.), Γουότφορντ 14 (19αγ.), Νόριτς 13 (21αγ.), Νιούκαστλ 12 (20αγ.), Μπέρνλι 11 (17αγ.)

LA LIGA - 21η αγωνιστική

Κυριακή (16/01)

Έλτσε - Βιγιαρεάλ 1-0 (78' Μπογέ)

Τρίτη (18/01)

Μπέτις - Αλαβές 4-0 (11', 41' Μπόρχα Ιγκλέσιας, 29' Κανάλες, 54' Χουάνμι)

Κάντιθ - Εσπανιόλ 2-2 (54' Νεγρέδο, 90'+1' Αλέχο - 10' Μορλάνες, 90'+5' Ντε Τομάς)

Τετάρτη (19/01)

Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο (αναβλήθηκε)

Θέλτα - Οσασούνα 2-0 (29' Μάγιο, 38' Μίνα)

Βαλένθια - Σεβίλλη 1-1 (44' Γκέδες - 7' αυτ. Ντιακαμπί)

Πέμπτη (20/01)

Μαγιόρκα - Σοσιεδάδ (αναβλήθηκε)

Χετάφε - Γρανάδα (20:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 21 αγώνες): Ρεάλ Μαδρίτης 49, Σεβίλλη 45, Μπέτις 37, Ατλέτικο Μαδρίτης 33 (20αγ.), Σοσιεδάδ 33 (20αγ.), Μπαρτσελόνα 32 (20αγ.), Ράγιο Βαγιεκάνο 31 (20αγ.), Βιγιαρεάλ 29, Βαλένθια 29, Αθλέτικ Μπιλμπάο 28, Εσπανιόλ 27, Θέλτα 26, Οσασούνα 25, Γρανάδα 24 (20αγ.), Έλτσε 22, Μαγιόρκα 20 (20αγ.), Χετάφε 18 (20αγ.), Αλαβές 17, Κάντιθ 15, Λεβάντε 11 (20αγ.)