Γαλλία: Επίθεση οπαδών με φωτοβολίδες και καπνογόνα στους παίκτες της Σεντ Ετιέν

Γαλλία
Print Screen

Γαλλία: Τρομακτικές σκηνές έλαβαν χώρα μετά τον υποβιβασμό της Σεντ Ετιέν στη δεύτερη κατηγορία, με τους οπαδού να επιτίθενται στους παίκτες με φωτοβολίδες και καπνογόνα.

Οι «στεφανουά» ηττήθηκαν στα πέναλτι με 5-4 από την Οσέρ, η οποία επέστρεψε στη Ligue 1, μετά από δέκα χρόνια.

Οι γηπεδούχοι είχαν αποσπάσει 1-1 στο πρώτο ματς (σ.σ. μετράει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ), αλλά είδαν τους «διπλωμάτες» να προηγούνται με τον Χαμζά Σακί στο 51ο λεπτό. Βρήκαν γκολ ισοφάρισης στο 76ο λεπτό, με τον Μαντί Καμαρά, ενώ από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα η άνοδος / παραμονή να κριθεί στα πέναλτι.

Μοιραίος της Σεντ Ετιέν ήταν ο Μπουντεμούζ, ο οποίος έχασε το μοναδικό πέναλτι, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τον υποβιβασμό. Με τη λήξη οι φίλοι των «στεφανουά» δεν άντεξαν κι έκαναν ένα απίστευτο «ντου» στον αγωνιστικό χώρο του «Ζοφρουά Γκοσάρ», πετώντας φωτοβολίδες και καπνογόνα προς τη φυσούνα. Επικράτησε χάος κι όπως αναφέρει το RMC, κάηκαν καθίσματα στις εξέδρες, ενώ οι παίκτες έτρεξαν κατευθείαν προς τα αποδυτήρια για να γλιτώσουν από το μένος των εξαγριωμένων οπαδών.