Premier League: Πρώτη νίκη μετά από 23 χρόνια για τη Νότιγχαμ του Βαγγέλη Μαρινάκη

Premier League Πρεμιερ Λιγκ
AP Photo/Rui Vieira

Premier League: Η Νότιγχαμ Φόρεστ «λύγισε» 1-0 τη Γουέστ Χαμ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη «μεγάλη», μετά τον Μάιο του 1999.

Ο ιστορικός σύλλογος, όπου ιδιοκτήτης της είναι ο Βαγγέλης Μαρινάκης, έφτασε στο ιστορικό «τρίποντο» με το γκολ του Αβονίγι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νιγηριανός ήταν ο σκόρερ, αλλά «ήρωας» ήταν ο Χέντερσον, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι Ντέγκλαν Ράις στο 65ο λεπτό. Λίγο νωρίτερα ο Μπενραχμά είχε δοκάρι για τα «σφυριά» που πλησίασαν πολλές φορές στην ισοφάριση, αλλά τελικά η Φόρεστ άντεξε.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσε κι ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος έζησε έντονα το ματς. Μάλιστα, έγινε viral, καθώς έκανε τον σταυρό του, περιμένοντας την απόφαση του VAR για γκολ της ομάδας του που τελικά δεν μέτρησε.

Tα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (13/8)

• Άστον Βίλα - Έβερτον 2-1 (31' Ινγκς, 86' Μπουεντια - 87' αυτ. Ντινιέ)
  • Άρσεναλ - Λέστερ 4-2 (23', 35' Ζεσούς, 55' Τσάκα, 76' Μαρτινέλι - 53' αυτ. Σαλιμπά, 74' Μάντισον)
  • Γουλβς - Φούλαμ 0-0
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 4-0 (19' Γκιντογκάν, 31' Ντε Μπρόινε, 37' Φόντεν, 79' Λερμά)
  • Μπράιτον - Νιούκαστλ 0-0
  • Σαουθάμπτον - Λιντς 2-2 (72' Αριμπό, 81' Γουόκερ-Πίτερς - 46', 60' Ροντρίγκο)
  • Μπρέντφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (10' Ντασίλβα, 18' Γιένσεν, 30' Μι, 35' Εμπεουμό)