Serie A: Με ανατροπή η Λάτσιο, στο 95’ η Φιορεντίνα

Serie A Ιταλία
AP Photo/Andrew Medichini

Serie A: Λάτσιο και Φιορεντίνα τα βρήκαν «μπαστούνια» στην πρεμιέρα, αλλά βρήκαν τον τρόπο να ξεκινήσουν με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα.

Οι «λατσιάλι» χρειάστηκε να κάνουν κόντρα στην Μπολόνια, ενώ οι «βιόλα» «λυτρώθηκαν» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στη «νεοφώτιστη» Κρεμονέζε.

Το ματς ξεκίνησε εφιαλτικά για τη Λάτσιο, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες μόλις στο 6ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Μαξιμιλιάνο. Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, καθώς ο Αρναούτοβιτς έκανε με πέναλτι το 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο 38’.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σουμαόρο της Μπολόνια δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κι έτσι επανήλθε η αριθμητική ισορροπία. Η ομάδα της Ρώμης το εκμεταλλεύτηκε και με το αυτογκόλ του Ντε Σιλβέστρι και το τέρμα του Ιμόμπιλε στο 79’, ανέτρεψε την κατάσταση.

Στο Φλωρεντία, η «νεοφώτιστη» Κρεμονέζε έβαλε δύσκολα στη Φιορεντίνα κι απάντηση δύο φορές στους γηπεδούχους. Οι «βιόλα», όμως, «λυτρώθηκαν» με τον Μαντραγκόρα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μια φάση όπου ο τερματοφύλακας, Ράντου έκανε μοιραίο λάθος. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 43', λόγω της αποβολής του Εσκαλάντε.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 13 Αυγούστου

• Μίλαν - Ουντινέζε 4-2 (11' πεν. Ερναντέζ, 15', 68' Ρέμπιτς, 46' Μπραχίμ Ντίαθ - 3' Μπεκάο, 45' Μασίνα)
  • Σαμπντόρια - Αταλάντα 0-2 (26' Τολόι, 90'+5' Λούκμαν)

• Λέτσε - Ιντερ 1-2 (48' Σισάι - 2' Λουκάκου, 90'+5' Ντάμφρις)

• Μόντσα - Τορίνο 1-2 (43' Μίραντσουκ, 66' Σανάμπρια - 90'+5' Ντάνι Μότα)

Κυριακή 14 Αυγούστου

• Φιορεντίνα - Κρεμονέζε 3-2 (16' Μποναβεντούρα, 34' Γιόβιτς, 90'+5' Μαντράγκορα - 19' Οκερέκε, 68' Μπιανκέτι)
  • Λάτσιο - Μπολόνια 2-1 (68' αυτ. Ντε Σιλβέστρι, 79' Ιμόμπιλε - 38' πεν. Αρναούτοβιτς)

• Σαλερνιτάνα - Ρόμα (21:45 – CosmoteSport1HD)
  • Σπέτσια - Εμπολι (21:45 – CosmoteSport2HD)