Serie A: Τραγική η Γιουβέντους, ιστορική νίκη για τη Μόντσα του Μπερλουσκόνι

Serie A Ιταλία
Twitter: @juventusfc

Serie A: Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη «μεγάλη» κατηγορία πανηγύρισε η Μόντσα, η οποία κέρδισε 1-0 την τραγική Γιουβέντους.

Η «νεοφώτιστη» ομάδα των Σίλβιο Μπερλουσκόνια και Αντριάνο Γκαλιάνι εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 41ο λεπτό.

Οι «μπιανκονέρι» έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω της απευθείας κόκκινης που δέχθηκε ο Άνχελ Ντι Μαρία, για αγκωνιά σε αντίπαλο του. Το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Γκιτκιάερ, ο οποίος ήταν μια από τις αλλαγές του Ραφαέλε Παλαντίνο. Ο τελευταίος έκανε ντεμπούτο, διαδεχόμενος τον Τζιοβάνι Στρόπα.

Εκπληκτική η Ουντινέζε, στο «καναβάτσο» η Ίντερ!

Η εκπληκτική Ουντινέζε επικράτησε 3-1 της Ίντερ, όπου ο Σιμόνε Ιντζάγκι βρίσκεται υπό έντονη πίεση. Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση κι επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους. Η Ουντινέζε μετράει, πλέον, πέντε διαδοχικές νίκες, την ώρα που Ίντερ γνώρισε ήδη την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα κι όπως είναι φυσικό ο Ιντζάγκι βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Η 7η αγωνιστική της Serie A

Παρασκευή (16/09)

• Σαλερνιτάνα - Λέτσε 1-2 (55' αυτ. Γκονζάλες - 43' Σίσεϊ, 83' Στρεφέτσα)

Σάββατο (17/09)

• Μπολόνια - Έμπολι 0-1 (75' Μπαντινέλι)
  • Σπέτσια - Σαμπντόρια 2-1 (12' Μουρίγιο, 72' Ενζολά - 11' Σαμπίρι)

• Τορίνο - Σασουόλο 0-1 (90'+3' Άλβαρες)

Κυριακή (18/09)

• Ουντινέζε - Ίντερ 3-1 (22' αυτ. Σκρίνιαρ, 84' Μπιγιόλ, 90'+3' Αρσλάν - 5' Μπαρέλα)
  • Φιορεντίνα - Βερόνα 2-0 (13' Ικονέ, 90' Γκονσάλες)

• Μόντσα - Γιουβέντους 1-0 (74' Γκιτκιάερ)

• Κρεμονέζε - Λάτσιο 0-4 (7' 21' πεν. Ιμόμπιλε, 45+2' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 79' Ροντρίγκες)
  • Ρόμα - Αταλάντα (19:00)
  • Μίλαν - Νάπολι (21:45)