Premier League: Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι με την Τότεναμ - Το τηλεοπτικό πρόγραμμα

Premier League Πρεμιερ Λιγκ
AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Premier League: Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι του Λονδίνου με αντίπαλο την Τότεναμ, για την 8η αγωνιστική.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 3-1 και παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με γκολ του Παρτέι στο 20ο λεπτό, αλλά η Τότεναμ βρήκε απάντησε με τον Χάρι Κέιν στο 31’. Ο Άγγλος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε 100 εκτός έδρας γκολ στην Premier League.

Ένας τραγικό λάθος του Λορίς, όμως, έβαλε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά στο 49’, ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «Spurs». Συγκεκριμένα, στο 62ο λεπτό ο Έμερσον αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Άρσεναλ, η οποία «κλείδωσε» τη νίκη μετά το γκολ του Τσάκα.