Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με ανατροπή ο Λεβαδειακός στη Λάρισα

Κύπελλο Ελλάδας
ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI

Κύπελλο Ελλάδας: Την πρόκριση για τους «16» πήρε ο Λεβαδειακός, ο οποίος νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ».

Η ομάδα της Λειβαδιάς βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 7ο λεπτό στη Λάρισα, αλλά έκανε την ανατροπή πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Η ΑΕΛ πάλεψε για την ισοφάριση, αλλά ο Λεβαδειακός άντεξε και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στους «16» θα βρεθεί κι η Λαμία, η οποία έπαιξε όσο χρειάστηκε στα Γιαννιτσά (λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου της Αριδέας), για να κάμψει με 2-0 την αντίσταση του Αλμωπού.

Στην επόμενη φάση θα βρεθεί κι η Καλλιθέα, η οποία νίκησε 1-0 τη Βέροια. Στην παράταση οδηγήθηκαν οι αναμετρήσεις Καλαμάτα – Παναιτωλικός και Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή.

Η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• Καλαμάτα - Παναιτωλικός 2-2 (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες) (σε εξέλιξη)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 2-2 (41΄πεν. Σαϊντ, 90+8΄ Κατσαντώνης - 62΄ Μπουρλάκης, 65΄ Μυτίδης) (σε εξέλιξη)

• 18:00 Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος (CosmoteSport1HD)

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

• 15:00 Κηφισιά - ΟΦΗ (CosmoteSport1HD)
  • 16:00 Άγιος Νικόλαος - Αλμυρός
  • 16:00 Ιωνικός Διαβατών - Απόλλων Παραλιμνίου
  • 16:00 Πανελευσινιακός - Απόλλων Πόντου
  • 19:00 ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα (CosmoteSport1HD)

*Σε αυτή την φάση, οι αγώνες είναι νοκ άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

**Από την επόμενη φάση θα μπουν στη διοργάνωση και οι ομάδες που τερμάτισαν στην πρώτη τετράδα της περυσινής Super League (Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Παναθηναϊκός).