Μουντιάλ 2022: Ιστορική πρωτιά το Μαρόκο, πέρασε η Κροατία

Μουντιάλ 2022
AP Photo/Natacha Pisarenko

Μουντιάλ 2022: Το εκπληκτικό Μαρόκο πήρε την πρώτη θέση του 6ου ομίλου, ενώ η Κροατία έστειλε «σπίτι» του το Βέλγιο.

Η αφρικανική ομάδα έγραψε ιστορία, καθώς θα βρεθεί στα νοκ άουτ ματς του Μουντιάλ για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Η πρώτη ήταν το 1986, όταν είχε αποκλειστεί από τη Γερμανία στους «16».

Το Μαρόκο μπήκε δυνατά κόντρα στον Καναδά, σημείωσε δύο τέρματα στο πρώτο 25λεπτο και πήρε τη νίκη με 2-1. Οι «Reds» ανέβασαν την απόδοση τους και μάλιστα είχαν δοκάρι με τον Χάτσινσον στο 72ο λεπτό για να ισοφαρίσουν. Στο φινάλε, όμως, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη τους σε τελική φάση.

Καναδάς - Μαρόκο 1-2fifa.com

Διαιτητής: Ραφαέλ Κλάους (Βραζιλία)
Κίτρινες: Χόιλετ, Οσόριο, Αντεκούγκμπε, Βιτόρια
ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζον Χέρντμαν): Μπόργιαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Αντεκούγκμπε (61’ Κονέ), Οσόριο (65’ Λαριέα), Καγιέ (60’ Χάτσινσον), Ντέιβις, Μπιουκάναν, Λάριν (60’ Ντέιβιντ), Χόιλετ (76’ Γουόδερσπουν).
ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπουνού, Χακίμι (85’ Ζαμπράν), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουνάχι (77’ Ελ Γιαμίκ), Άμραμπατ, Σαμπίρι (65’ Αμαλάχ), Ζιγιές (76’ Χαμπντάλα), Εν-Νεσίρι, Μπουφάλ (65’ Αμπντουκλάλ).

ΤΑ HIGHLIGHTS

Από τη στιγμή που οι Μαροκινοί πήραν το «τρίποντο», ο αγώνας Κροατία – Βέλγιο ήταν ένα ντέρμπι πρόκρισης! Η φιναλίστ κι η τρίτη ομάδα του περασμένου Μουντιάλ έδωσαν μια τρομερή μάχη για τη νίκη.

Καμία δεν την πήρε, καθώς το ματς έμεινε στο 0-0 και το εισιτήριο κατέληξε στα χέρια των Κροατών, οι οποίοι ήταν αυτοί που περνούσαν με ισοπαλία. Έμειναν, όμως, δεύτεροι, καθώς δεν νίκησαν τον εντυπωσιακό Κουρτουά.

Από την άλλη, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, έχοντας μοιραίο τον Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος μεταξύ άλλων σημάδεψε το δοκάρι στο 60ο λεπτό! Κάπως έτσι η χώρα που για πολλούς μήνες ήταν στην κορυφή του FIFA Ranking επιστρέφει πρόωρα «σπίτι» της.

Κροατία - Βέλγιο 0-0fifa.com

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία)
Κίτρινες: Ντεντόνκερ
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (90+1΄ Μάγερ), Κράμαριτς (64΄ Πάσαλιτς), Λιβάγια (64΄ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς
ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Ντεντόνκερ (72΄ Τίλεμανς), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Μενιέ (87΄ Εντέν Αζάρ), Ντε Μπρόινε, Βίτσελ, Καστάνιε, Τροσάρ (59΄ Τ. Αζάρ), Μέρτενς (46΄ Λουκάκου), Καράσκο (72΄ Ντοκού)