Serie A: Ποδαρικό με το δεξί για τη Μίλαν

Serie A Ιταλία
Twitter: @acmilan

Serie A: Η Μίλαν κέρδισε 2-1 στην έδρα της Σαλερνιτάνα και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο 2023.

Οι Πρωταθλητές Ιταλίας ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει περισσότερα γκολ.

Τελικά, η Μίλαν σημείωσε δύο σε διάστημα πέντε λεπτών στο πρώτο ημίχρονο και «καθάρισε» σχετικά εύκολα, μολονότι η Σαλερνιτάνα μείωσε στο 83ο λεπτό. Στο 53', οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Τομόρι, το οποίο όμως δεν μέτρησε ως οφσάιντ, μετά από παρέμβαση του VAR.

Σαλερνιτάνα: Οτσόα, Λοβάτο (64' Ντανίλιουτς), Ραντοβάνοβιτς, Φάτσιο, Σάμπια (54' Βαλένθια), Κουλιμπαλί, Μπόχιμεν (84' Κάστανος), Φιλένα (63' Μπονατσόλι), Μπράνταριτς, Ντία, Πιάτεκ.
Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλάμπρια (72' Γκάμπια), Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Τόναλι, Λεάο, Ντίας (63' ντε Κετελάρε), Σαλεμάκερς (85' Ντεστ), Ζιρού (85' Βρανξ).

Τεράστια βαθμολογική «ανάσα» για τη Σαμπντόρια, η οποία νίκησε 2-1 στην έδρα της Σασουόλο.

Η 16η αγωνιστική της Serie A

• Σαλερνιτάνα - Μίλαν 1-2 (83' Μπονατσόλι / 10' Λεάο, 15' Τονάλι)
  • Σασουόλο - Σαμπντόρια 1-2 (64' πεν. Μπεράρντι / 25' Γκαμπιαντίνι, 28' Αουγκέλο)

• Σπέτσια-Αταλάντα (15:00)
  • Τορίνο-Βερόνα (15:00)
  • Λέτσε-Λάτσιο (17:30)
  • Ρόμα-Μπολόνια (17:30)
  • Κρεμονέζε-Γιουβέντους (19:30)
  • Φιορεντίνα-Μόντσα (19:30)
  • Ίντερ-Νάπολι (21:45)
  • Ουντινέζε Εμπολί (21:45)