Champions League: Ο απίθανος Χάαλαντ σημείωσε πέντε γκολ κι ισοφάρισε τον Λιονέλ Μέσι!

Champions League
AP Photo/Dave Thompson

Champions League: Ένα απίστευτο επίτευγμα σημείωσε ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέτυχε πέντε γκολ στον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λειψία.

Ο Νορβηγός οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «πολίτες» στους «8» του Champions League, σε μια βραδιά που θα μείνει στην ιστορία.

Ο Χάαλαντ έκανε χατ – τρικ στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε συνολικά πέντε γκολ σε 62 λεπτά, πριν γίνει αλλαγή από τον Πεπ Γκουαρντιόλα.

Με αυτό τον τρόπο ισοφάρισε το επίτευγμα του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος είχε σκοράρει κι αυτός πέντε τέρματα σε ένα Μπαρτσελόνα – Λεβερκούζεν (7-1) τον Μάρτιο του 2012.

Πέντε γκολ είχε σημειώσει κι ο Λουίς Αντριάνο της Σαχτάρ, στην εκτός έδρας νίκη (7-0) επί της Μπάτε Μπορίσοφ τον Οκτώβριο του 2014.