Premier League: Κατέρρευσε και κινδυνεύει η Νότιγχαμ Φόρεστ, κατασπάραξε τους «λύκους» η Μπράιτον

AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Premier League: Η Μπράιτον διέλυσε τη Γουλβς με 6-0 και ονειρεύεται την Ευρώπη, ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη έχασε με ανατροπή στο 94' από τη Μπρέντφορντ και είναι στη ζώνη του υποβιβασμού.

Γκολ και θέαμα πρόσφεραν τα παιχνίδια του Σαββάτου (29/4) για τη 34η αγωνιστική της Premier League, παρότι έλειπε το μεγάλο όνομα από το πρόγραμμα.

Η Μπράιτον διέλυσε τη Γουλβς με το εντυπωσιακό 6-0, αποτελεί τη πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Αγγλία μετά τη Μάντσεστερ Σίτι και διεκδικεί με αξιώσεις την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Η ομάδα του ΝτεΤσέρμπι ήταν καταιγιστική, με τους Ουντάβ, Γκρος και Ουέλμπεκ να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Στο Λονδίνο, η Μπρέντφορντ έχανε μέχρι το 82' από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, αλλά η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη κατέρρευσε στο τέλος και έχασε μια πολύτιμη νίκη στη μάχη που δίνει για παραμονή στη Premier League.

Η ομάδα του Στιβ Κούπερ προηγήθηκε με τον Ντανίλο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο 82ο λεπτό ο Τόνεϊ με φάουλ ισοφάρισε (ο Νάβας απέκρουσε στο δοκάρι, η μπάλα βρήκε πάνω του ξανά και κατέληξε στα δίχτυα) και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντα Σίλβα έδωσε τη νίκη στη Μπρέντφορντ.

Νωρίτερα, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου τη Γουέστ Χαμ με 4-3 και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, τα «σφυριά» παραμένουν σε κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Σούτσεκ (9'), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Ρόι Χόντκσον κυριάρχησαν στο γήπεδο και πήραν τελικά τους τρεις βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 4-3 (15' Αγιού, 20' Ζαχά, 30' Σχλουπ, 66' πεν. Εζε-9' Σούτσεκ, 36' Αντόνιο, 73' Αγκέρ)

Μπρέντφορντ-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1 (82' Τόνεϊ, 90'+ Ντα Σίλβα-45'+ Ντανίλο)

Μπράιτον-Γουλβς 6-0 (6', 66' Ουντάβ, 13', 26' Γκρος, 39', 48' Γουέλμπεκ)