Premier League: «Αγκαλιά» με τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι, πρώτη νίκη για την Τσέλσι του Λάμπαρντ

Premier League Πρεμιερ Λιγκ
EPA/TIM KEETON

Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 τη Λιντς, έφτασε τις 10 σερί νίκες κι «αγκάλιασε» τον τίτλο στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Μολονότι έκαναν τα εύκολα, δύσκολα, στο τέλος οι «πολίτες» λύγισαν την αντίπαλο τους και βρίσκονται στο +4 από την Άρσεναλ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε έτσι άλλο ένα βήμα προς την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος και πέμπτου τα τελευταία έξι χρόνια.

Με μόλις τέσσερις αγώνες να απομένουν, τίποτα δεν δείχνει ικανό να σταματήσει την τρομερή Μάντσεστερ Σίτι, η οποία κυριάρχησε κόντρα στη Λιντς. Το αποτέλεσμα στο «Έτιχαντ» είναι «μαγική εικόνα», καθώς οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή που ξεπερνούσε το 80% και διψήφιο αριθμό τελικών στο πρώτο ημίχρονο.

Η Σίτι ήταν ήδη 2-0 στο 27ο λεπτό, με τον Μαχρέζ να δημιουργεί και τον Γκιουντογκάν να σκοράρει. Ο σκόρερ, μάλιστα, έχασε και πέναλτι στο 84ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, χωρίς, όμως, να απειλήσουν στη συνέχεια.

Αυτή ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη για τους «πολίτες» που έκαναν και διαχείριση δυνάμεων ενόψει του πρώτου ημιτελικού με τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Champions League. Από την άλλη, τα «παγώνια» δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι στο ντεμπούτο του Σαμ Αλαρντάις στον πάγκο τους και παραμένουν σε δύσκολη θέση.

Το πρώτο «τρίποντο» με τον Φράνκ Λάμπαρντ στην τεχνική ηγεσία της πανηγύρισε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε 3-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ. Οι «μπλε» μετρούσαν εφτά ματς δίχως νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας τέσσερις σερί ήττες!

Σημαντικό βήμα για την έδξοδο στην Ευρώπη έκανε η Τότεναμ, η οποία λύγισε, έστω και δύσκολα, την Κρίσταλ Πάλας με 1-0, έχοντας σκόρερ τον Χάρι Κέιν. Η Γουλβς νίκησε με το ίδιο σκορ την Άστον Βίλα και «κλείδωσε» την παραμονή της.