Στα ημιτελικά του Gold Cup το Μεξικό, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Πινέδα (video)

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Με πρωταγωνιστή τον άσο της ΑΕΚ, Ορμπελίν Πινέδα, το Μεξικό εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Gold Cup.

Το Μεξικό κατάφερε να επικρατήσει 2-0 της Κόστα Ρίκα και να εξασφαλίσει μία θέση στα ημιτελικά του Gold Cup, με τον Ορμπελίν Πινέδα να αγωνίζεται ως βασικός και να καταφέρνει, μάλιστα, να βρει και δίχτυα.

Συγκεκριμένα, στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του κι άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 87' ο Σάντσες και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Ο Πινέδα έμεινε στο γήπεδο για 84 λεπτά και είχε καλή απόδοση αγωνιζόμενος στην αριστερή πλευρά της επίθεσης.

Μετά από αυτό το γκολ, ο άσος της ΑΕΚ έφτασε τα 8 σε 55 συμμετοχές με το Μεξικό, το οποίο στα ημιτελικά του Gold Cup θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Τζαμάικα-Γουατεμάλα.