Μουντιάλ Γυναικών: Στα ημιτελικά οι Αγγλίδες

Πρόκριση στην τετράδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών για το φαβορί της διοργάνωσης, Αγγλία, μετά το 2-1 επί της Κολομβίας.

Μετά την Αυστραλία στα πέναλτι, το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών πήρε και η Αγγλία. Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης που θεωρείται φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, επικράτησε 2-1 της μαχητικής Κολομβίας και συνεχίζει φτάνοντας ένα βήμα απ’ τον τελικό πλέον.

Όλα αυτά μπροστά σε σχεδόν 76.000 ανθρώπους στην Αυστραλία. Οι Αγγλίδες τα βρήκαν σκούρα στο ματς, καθώς στο 44’ η Λέισι Σάντος έδωσε προβάδισμα στην Κολομβία. Όμως οι «λιονταρίνες» ισοφάρισαν πριν την ανάπαυλα με την Λόρεν Χεμπ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Αλέσια Ρούσο στο 63’ ήταν αυτή που διαμόρφωσε το τελικό 2-1, δίνοντας την πρόκριση στην Αγγλία. Πλέον η Πρωταθλήτρια Ευρώπης θα αντιμετωπίσει την διοργανώτρια Αυστραλία την Τετάρτη, για μια θέση στον μεγάλο τελικό του τουρνουά.