Μουντιάλ Γυναικών: Η Ισπανία στον τελικό σε ματσάρα «θρίλερ» κόντρα στη Σουηδία (vid)

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η Ισπανία νίκησε με 2-1 τη Σουηδία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών και περιμένει στον τελικό μία εκ των Αγγλία και Αυστραλία.

Ενα συγκλονιστικό τελευταίο δεκάλεπτο καθόρισε τον πρώτο ημιτελικό του Μουντιάλ ποδοσφαίρου γυναικών 2023, που φιλοξενείται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας, ανάμεσα στην Ισπανία και τη Σουηδία.

Μετά από 81 λεπτά χωρίς αξιόλογες φάσεις η 19χρονη Σάλμα Παραλουέλο άνοιξε το σκορ για την Ισπανία.

Ομως οι Σουηδές, αντέδρασαν και στο 88ο λεπτό ισοφάρισαν με την Ρεμπέκα Μπλόμκβιστ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση, η Ολγκα Καρμόνα σκόραρε στο 90ο λεπτό και χάρισε στην «ρόχα» μία σπουδαία πρόκριση, καθώς είναι η πρώτη φορά που η Ισπανία θα διεκδικήσει το τρόπαιο στην κορυφαία διοργάνωση.

Η αναμέτρηση, έγινε παρουσία 43.217 θεατών στο «Eden Park» του Οκλαντ, ενώ στον τελικό, η εθνική Ισπανίας θ' αντιμετωπίσει την νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού, που θα διεξαχθεί αύριο (16/8) ανάμεσα στην «οικοδέσποινα» Αυστραλία και την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αγγλία.