Serie A: Ποιο ντέρμπι; Πεντάρα η Ίντερ στη Μίλαν

Εντυπωσιακοί οι «νερατζούρι» συνέτριψαν την αιώνια αντίπαλό τους με 5-1, δείχνοντας γιατί θεωρούνται το μεγάλο φαβορί φέτος για το Σκουντέτο.

Το ποδοσφαιρικό Μιλάνο έχει… αφεντικό κι αυτό είναι η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» για την 4η αγωνιστική της Serie A, υποδέχτηκαν ως τυπικά γηπεδούχοι την Μίλαν. Το μεγάλο ντέρμπι μόνο τέτοιο δεν αποδείχθηκε, με την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να επικρατεί άνετα κι εμφατικά με 5-1. Κάνοντας το 4Χ4 στο πρωτάθλημα κι αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μικιταριάν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Η Ίντερ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 38’ με τον Τουράμ να «γράφει» το 2-0. Αποτέλεσμα που πήγε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ο Ράφαελ Λεάο στο 57’ ήταν αυτός που μείωσε το σκορ σε 2-1, αλλά η Ίντερ δεν αγχώθηκε. Ο Μικιταριάν με δεύτερο προσωπικό τέρμα και το πέναλτι του Τσαλχάνογλου στο 69’ και το 79’ αντίστοιχα, μετέτρεψαν το σκορ στο 4-1. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φρατέζι στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου.