Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση και… απευθείας στην έκτη φάση ΑΕΛ και Νίκη Βόλου | Το πανόραμα

Κύπελλο Ελλάδας
EUROKINISSI

Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΛ κι η Νίκη Βόλου επικράτησαν των Τηλυκράτη και Παμβουπρασιακό, αντίστοιχα και πήραν απευθείας την πρόκριση για την έκτη φάση του θεσμού.

Τα συγκεκριμένα ζευγάρια ήταν τα δύο από τα τρία «τυχερά» (το άλλο είναι το Καλαματά - Καλλιθέα), τα οποία ο νικητής περνάει «bye» από την 5η φάση.

Η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα με 3-0 του Τηλυκράτη Λευκάδας, σημειώνοντας όλα της τα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά της, η Νίκη Βόλου νίκησε 3-1 στην έδρα του Παμβουπρασιακού.

Την παρουσία τους στον 5ο γύρο του Κυπέλλου εξασφάλισαν τα Χανιά, τα οποία νίκησαν με ανατροπή (2-1) στην Κοζάνη και θα παίξουν με τον ΟΦΗ. Την παράταση χρειάστηκε ο Αχαρναϊκός, ο οποίος «λύγισε» 1-0 τον Πιερικό, σε μια αναμέτρηση που διακόπηκε, λόγω κροτίδας που δέχθηκε επόπτης. Στην 5η φάση οι νικητές θα αντιμετωπίσουν την Κηφισιά.

Το παιχνίδι του Αιολικού με την Αναγέννηση Καρδίτσας αναβλήθηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ταξιδέψουν Μυτιλήνη. Οι γηπεδούχοι κι η διαιτητική ομάδα βγήκαν ως όφειλαν στον αγωνιστικό χώρο και στη συνέχεια αποχώρησαν, με την τύχη του αγώνα να κρίνεται στα πειθαρχικά όργανα της ΕΠΟ, κάτι που ισχύει και για το Πανθρακικός – Εθνικός.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της τέταρτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου

• Κοζάνη - Χανιά 1-2 (24' Πάνου / 73′ Μπάτζιος, 87′ Τσέλιος)
  • Παμβουπρασιακός - Νίκη Βόλου 1-3 (82′ Παπασπηλιόπουλος / 22′ πεν. Τζιώρας, 54′ Κρητικός, 90’+2′ Κάσσος)
  • ΑΕΛ - Τηλυκράτης Λευκάδας 3-0 (5′ Μιλτιάδης, 20′ Πεντρόζο, 26′ Παπαδόπουλος)
  • Αχαρναϊκός - Πιερικός 1-0 παρ. (0-0κ.α.) (93' πεν. Νατσιόπουλος)